Верховній Раді пропонують затвердити поправки до низки чинних законів, сформувавши правові передумови для передання санаційному банку (а це "Родовід Банк") активів державних і підконтрольних уряду банків.
Відповідний законопроект №3055 зареєстровано у парламенті 6 серпня, його автор - депутат від Партії регіонів, член Комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності Андрій Пінчук.
Законопроект розроблено з метою підвищення стабільності діяльності банків держсектору за рахунок поліпшення якості їхніх активів шляхом передання у санаційний банк права вимоги цих банків за зобов'язаннями боржників та/або цінними паперами, заборгованість за якими є безнадійною.
"Передання банками з державною часткою власності активів санаційному банку здійснюється шляхом поступки права вимоги цих банків за зобов'язаннями боржників або відчуження цінних паперів без компенсації їхньої вартості і без проведення оцінки таких активів...", - йдеться у законопроекті.
- Рада вдруге не змогла прийняти кабмінівський законопроект про санаційний банк
Законопроект також направлено на врегулювання питань: процесуального правонаступництва при заміні сторони у зобов'язанні; обліку активів, придбаних санаційним банком від банків держсектору.
Крім того, законопроектом пропонується звільнення банків держсектору від необхідності повідомлення та отримання згоди акціонерів, боржників (вкладників) при здійсненні операцій з передання активів санаційному банку; звільнення банків держсектору та санаційного банку від плати за послуги, що надаються державними органами, пов'язані із здійсненням операцій з передання активів санаційному банку, а також звільнення від сплати санаційним банком судового збору у справах, пов'язаних з його роботою з активами.
Обсяг негативно класифікованих активів банків державного сектору за станом на 1 червня 2013 року склав близько 28,985 млрд грн.
При цьому середній рівень простроченої заборгованості у кредитному портфелі держбанків на початок червня становив близько 50% проти 9,3% у банківській системі в цілому.
У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що значний обсяг простроченої заборгованості за кредитами посилює ризик ліквідності банків держсектору, негативно позначається на прибутковості, обмежує їхні можливості з кредитування, погіршує фінансовий стан цих банків.
Нагадаємо, Верховна Рада вже намагалася прийняти аналогічний урядовий законопроект про особливості діяльності санаційного банку. Законопроект №1154 був проголосований у першому читанні 4 квітня на "виїзному" засіданні ВР. На повторному голосуванні 4 червня документ не набрав достатньої підтримки. Ще через два тижні, 18 червня, він був остаточно відхилений парламентом.
Як відомо, через економічну кризу 2009-2009 років під контроль уряду після рекапіталізації перейшли три банки: "Укргазбанк", банк "Київ" і "Родовід Банк". Державі також належать на 100% банки "Ощадбанк" і "Укрексімбанк".
У вересні 2011 року уряд вирішив створити на базі "Родовід Банку" санаційний банк для роботи з проблемними активами банків держсектору.
"Родовід Банк" заснований у 1990 році. До початку липня 2013 року держава володіла 99,9937% його статутного капіталу. !zn
Читайте також:
НБУ та Кабмін створили на базі "Родоводу" санаційний банк, - постанова
Банк сина Януковича позичив власнику "вишок Бойка" сотні мільйонів в кредит