UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пенсію та субсидію можна буде оформити через додаток "Дія". Уже запустили пілотний проєкт

А Україна зможе щорічно економити до 11 млрд грн і 1300 тонн паперу.

Єдина інформаційна система соціальної сфери (ЄІССС), яка допоможе українцям в отриманні оперативних соціальних послуг, розпочала роботу в декількох регіонах України. Про запущений в деяких регіонах новий пілотний проєкт на спільному брифінгу 18 жовтня розповіли міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та очільниця міністерства соцполітики Марина Лазебна.

Щорічно на соціальну сферу витрачається понад 700 млрд грн, проте правильність використання цих грошей, адресність їх отримання простежити важко. У Мінфіні припускають, що 10-12% всіх соцвиплат - корупція.

Єдина інформаційна система соціальної сфери допоможе максимально спростити процес отримання послуг для українців, водночас держава зможе відстежувати корупційні ризики і проводити ефективнішу соціальну політику.

Чиновники обіцяють, що з введенням нової системи більше не потрібно буде збирати десятки паперів і місяцями чекати розгляду заяв на субсидію чи пенсію. Не знадобляться і стоси копій з даними, які вже є в реєстрах - вся необхідна інформація буде в єдиному електронному реєстрі, що, крім усього, допоможе уникати корупції різного масштабу, запевняють вони.

Так, в «Дія. Послуги» всього за допомогою однієї заяви з'явиться можливість отримання субсидій, призначення пенсій та послуг для внутрішньо переміщених осіб.

Послуги стануть доступні після «Дія саміту», який відбудеться вже скоро.

«Система, яку ми представили сьогодні, це справжня революція у сфері соціального захисту - адміністративна, фінансова, ідеологічна. Її інформаційне ядро - єдиний соціальний реєстр, створений замість десятка не пов'язаних між собою реєстрів та інформаційних систем. Ми вперше на практиці реалізуємо принцип єдиного соціального вікна для кожної людини, зручного і позбавленого корупції", - підкреслила Марина Лазебна.

На даному етапі ЄІССС працює в чотирьох територіальних управліннях соціального захисту населення і п'яти територіальних громадах Київської та Житомирської областей.

Уже наступного року проєкт планують масштабувати на всю країну.

Читайте також: У Мінсоцполітики назвали розмір субсидії на опалювальний сезон

Раніше міністр соціальної політики Марина Лазебна заявила, що одержувачі субсидій сплачують за житлово-комунальні послуги близько 10% своїх доходів. Близько 40% одержувачів субсидії становлять домогосподарства з доходом на одну людину, що не перевищує розмір прожиткового мінімуму. Майже 40% - домогосподарства з доходом до півтора прожиткових мінімумів на людину, 17% - з доходом від півтора до двох мінімумів.

Попри астрономічні суми заборгованості, уряд пішов по шляху подальшого нарощування боргів населення. Одночасно звужуючи доступ до субсидій. З травня газ - аж до 16 грн/кубометр і влітку, і взимку, а через два місяці тариф на електроенергію може зрости вдвічі.

Детальніше про те, до чого може призвести такий підхід, читайте в статті Сергія Следзя «Головне - щоб при затягуванні тарифних гайок не зірвалося різьблення» в ZN.UA.