У профільній асоціації попередили про можливе зростання вартості пшениці, підвищення цін на цукор, соняшникову олію та інші інгредієнти для виробництва хліба. Необхідно при цьому врахувати девальвацію гривні (на 20%). Ці фактори можуть спровокувати зростання цін на хліб. Таку думку висловив віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко, передає agroportal.
За його словами, з початку року вартість пшениці зросла на 40%, з них тільки за вересень - на 25%, що неминуче призводить до зростання цін на борошно, яке становить до 50% від собівартості хліба. Крім того, тільки за останній тиждень на 30% зросли ціни на цукор, з початку року на 50% подорожчала соняшникова олія.
"При цьому ми бачимо, що експорт зерна збільшується, швидше за все, ми змушені будемо констатувати дефіцит борошна в країні і закуповувати його за кордоном - вироблене з української пшениці, але при цьому втридорога", - зазначив Дученко.
"Щоб мати можливість виконувати зобов'язання перед постачальниками, клієнтами, своїми співробітниками необхідно шукати нові резерви, але вони теж не нескінченні. Тому потрібно вже найближчим часом готуватися до вкрай непопулярного заходу - підвищення цін на хліб. На жаль, стримувати її більш не є можливою. Пекарський бізнес не здатний вплинути на формування цін на пшеницю, логістику, енергоносії, які безпосередньо впливають на собівартість хліба ", - підкреслив Юрій Дученко.
Він також додав, що подорожчання, ймовірно, чекає і хлібобулочні вироби, а також кондитерську групу.
Раніше повідомлялося, що споживчі ціни в Україні в серпні 2020 року порівняно з липнем поточного року знизилися на 0,2%. З початку 2020 року інфляція склала 1,2%. За даними Держстату, в порівнянні з серпнем 2019 року інфляція прискорилася до 2,5% з 2,4% в липні 2020 року.