Оскільки з 37 мільярдів доларів зовнішньої підтримки на цей рік поки «випадає» 15 млрд дол. від США, саме стільки з 61 млрд дол. мало б надійти грошима, а не воєнною допомогою, партнери України готують плани і «Б», і «В». Однак вони не здатні забезпечити швидке фінансування потреб України, пише у своїй статті «Війна триватиме роками. На що ми сподіваємось?» редактор відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.
«Десятирічні плани підтримки, які готують наші ключові союзники, — це прекрасне починання. Наступною аналогічну десятирічну програму повинна представити Франція, ймовірно, під час візиту Емманюеля Макрона до України цього місця. Навесні сподіваються оприлюднити власні 10-річні зобов'язання США як гарантію на випадок повернення Дональда Трампа до Білого дому», - вказує авторка.
Є прогрес у процес і в передачі Україні заморожених активів РФ. На початку січня Адміністрація президента США Джо Байдена підтримала законопроєкт, який дозволить конфіскувати та спрямувати Україні частину з близько 300 млрд доларів заморожених у Сполучених Штатах російських активів.
Однак прогрес, окрім іншого, залежить від квапливості ЄС у цьому ж питанні, адже від самого початку партнери по G7 були не в захваті від ідеї конфіскацій «в односторонньому порядку».
«Що ж, 29 січня країни Євросоюзу одноголосно схвалили нові правила, які дозволять фактично вилучати прибутки, отримані від операцій із російськими підсанкційними активами (загалом у ЄС їх 180 млрд дол.) і перераховувати їх Україні. За 2023 рік міжнародний депозитарій Euroclear заробив 4,4 млрд євро на таких операціях. Ні, ці 4,4 мільярда ми вже не побачимо, але потенційно можемо отримати майбутні прибутки від таких операцій. Лишився останній крок — власне домовитися про передачу грошей нам, але як швидко цей крок зробить ЄС, а за ним і США — невідомо», - пише Самаєва.
Також вона вказує, що на старті створення додаткового фонду допомоги від ЄС (Ukraine Assistance Fund), але вже військової, що може додати нам ще 20 млрд євро на чотири роки – по п'ять на рік відповідно.
«Нашої ініціативи у подоланні наших же проблем непристойно мало. А між іншим суб’єктність — один із ключових наших «воєнних» здобутків, який хотілося б не «прогулять», - резюмує авторка.
Нагадаємо, що у Вашингтоні не обговорюють можливості створення окремого законопроєкту щодо допомоги Україні та Ізраїлю, а спікер Палати представників США Майк Джонсон попередив, що він не буде ставити на голосування законопроєкт про безпеку кордонів на суму 118 мільярдів доларів, який представили у Сенаті.