UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парламент затвердив Кодекс за процедурами банкрутства

У кодексі передбачена процедура банкрутства громадян.

Верховна Рада в четвер прийняла Кодекс України щодо процедур банкрутства №8060, який закріпив процедуру банкрутства фізичних осіб. За законопроект у другому читанні проголосували 237 депутатів. Згідно з пояснювальною запискою до закону, метою документа є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, удосконалення процедури продажу майна боржника на аукціоні, підвищення рівня виконання контрактів і судових рішень, врегулювання відносин щодо відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися у важкій фінансовій ситуації і потребують допомоги з боку держави.

"Завдяки прийняттю кодексу ми піднімемося на 10 позицій в рейтингу Doing Business", – заявив під час представлення законопроекту голова комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук.

За його словами, документ структурований у чотири книги. Перша регулює загальні положення та терміни, друга – діяльність самоврядної організації арбітражних керуючих, третя – питання банкрутства юридичних осіб.

"А четверта книга - це новела в українському законодавстві, такого не було - це банкрутство фізичних осіб", – заявив Іванчук.

Він зазначив, що ця "новела" дає можливість фізособам - сумлінним позичальникам, у випадку складної економічної ситуації ініціювати процедуру банкрутства і "очиститися від цього боргового зобов'язання", тоді як кредитор позбавлений такого права.

До законопроекту до другого читання надійшло понад 1300 поправок, з яких приблизно 40% були відхилені. При доопрацюванні кодексу була змінена його структура: з тіла законопроекту були виключені цілі норми, наприклад, про мирову угоду, і всі правки, які пов'язані з мировою угодою, втратили свою актуальність. Також був відхилений блок поправок про введення системи автоматизованого арешту рахунків, оскільки вона раніше не отримала підтримки в парламенті.

"Відхилена велика частина поправок про запровадження єдиного електронного реєстру боржників. В процесі обговорення і глибокого аналізу довели нам побоювання, що може бути витік конфіденційної інформації рахунків юридичних, особливо фізичних осіб", – повідомив Іванчук.

У свою чергу перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нєфьодов зазначив, що прийнятий документ передбачає продаж майна банкрутів на прозорих електронних аукціонах ProZorro.Продажу.

Безпосередньо перед голосуванням голова парламентського комітету повідомив, що Головне юридичне управління Верховної Ради підготувало свої зауваження до документа, які комітет врахував на засіданні ввечері 17 жовтня. Він зачитав з голосу ще п'ять сторінок правок, з якими Кодекс був прийнятий.

Передбачається, що кодекс буде введено в дію через шість місяців.

Нагадаємо, що Кодекс України за процедурами банкрутства №8060 був прийнятий у першому читанні 20 березня 2018 року. Розгляд законопроекту тривав два дні, оскільки 17 жовтня депутати не змогли завершити його розгляд.

Детальніше про процедуру особистого банкрутства читайте в матеріалі Анатолія В'язовченка "Уникнути банкрутства всім і кожному" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".