UA / RU
Підтримати ZN.ua

Падіння економіки РФ: аналітики помітили ще один симптом

Дефляція свідчить, що російська економіка не розвивається.

За останніми даними Росстату, з 14 по 20 травня (вперше із серпня 2021 року) у Росії було зафіксовано тижневу дефляцію (зниження цін) – на рівні 0,02%. Навіть для Центробанку це стало несподіванкою. Аналітики вважають, що це є ознакою падіння економіки.

Що означає дефляція?

Чому ціни падають?

По-перше, на початку березня ЦБ рекордно підняв ключову ставку до 20%. Це зробило кредити дуже дорогими, а ставки за вкладами є привабливими. Люди понесли гроші на вклади, а не витрачали їх на покупки. Як наслідок, до кінця травня попит на такі товари обвалився.

По-друге, на початку березня продавці дуже різко підняли ціни після рекордного падіння рубля, роблячи "кризову націнку". Нині через низький попит цю націнку знижують.

«Дефляція може бути небезпечним сигналом: населення не просто припинило панічні покупки, а й почало сильно економити, вже розуміючи, що попереду ще більш сувора криза. Саме споживання населення (а не нафтовий та газовий сектор) були тим, завдяки чому російська економіка зростала останніми роками… Спад економіки означає зростання безробіття, зниження доходів населення та падіння рівня життя», - вважає аналітик Ольга Шаміна.

Що далі?

Російська влада, певне, теж припускає негативний сценарій розвитку подій. Невипадково було прийнято рішення про позапланову індексацію (підвищення) пенсій, прожиткового мінімуму та мінімального розміру оплати праці з 1 червня. Це має стимулювати споживчу активність, тобто люди почнуть більше купувати і економіка почне зростати. Проте відразу відреагував міністр фінансів Антон Силуанов, який закликав не збільшувати витрати, оскільки попереду складні завдання - "і відновлення економік нових територій, і забезпечення боєздатності армії".

Також ЦБ не змінював прогноз щодо інфляції на цей рік – 18-23%. І, швидше за все, ЦБ має рацію у своїх очікуваннях інфляції, а не дефляції. У червні багато хто, отримавши більше грошей, побіжить до магазинів.

Читайте також: Рубль у Росії міцніє, а ціни все одно зростають: розповідаємо чому

Раніше повідомлялося, що влада Росії через західні санкції вирішила зайнятися імпортозаміщенням. При цьому було актуалізовано програму з імпортозаміщення, яка прийнята ще у 2014 році. Однак це загрожує регресом для економіки та виробництва РФ.