UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оренда в Україні: в яких регіонах злетів попит та ціни, а де «мертвий сезон»

Найвищий попит на житло у Закарпатській, Тернопільській та Полтавській областях.

На даний момент внутрішні переселенці шукають тимчасове житло, насамперед на заході країни. У південних областях цього літа спостерігаємо спад попиту на оренду. Про це свідчать оцінки РБК-Україна.

Де найвищий попит

Станом на початок серпня у Закарпатській та Тернопільській областях попит на оренду житла зріс відповідно на 455% та 334% порівняно з восени 2021 року.

Третім лідером є Полтавська область, де попит зріс на 364%. Це можна пояснити, зокрема, тим, що внутрішні переселенці розглядають цей регіон як найближчий мирний притулок, де можна пересидіти певний час та визначитись із подальшими планами. У Кіровоградській області, де теж беруть переселенців зі сходу, попит на оренду також зріс, але не так відчутно – на 83%.

На півдні «мертвий сезон»

Ринок оренди в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях помітно просів у порівнянні з минулим роком. Південь втратив свій туристичний сезон: так, Одеса демонструє спад зацікавленості в оренді на -80%, а Миколаївська область – і зовсім на -91% менше від показників осені минулого року.

Різниця цін у липні 2022 року порівняно з жовтнем 2021-го

Вплив курсу валют на оренду

Поки що загалом ціни залишаються стабільними. А в доларовому еквіваленті зі зміною курсу з 29.5 грн/$ до 36.6 грн/$ орендовані квартири відчутно подешевшали.

Порівняно з восени 2021 року арендоване житло в доларах стало відчутно дешевшим у Київській (-33%), Житомирській (-26%), Тернопільській (-42%), Харківській (-47%), Одеській (-57%), Миколаївській (-29%) та Херсонській (-70%) областях.

Закарпатську область, яка, всупереч рекордній зацікавленості, демонструє зменшення цін у доларах на -18%. Це пов'язують із зменшенням на 47% кількості вільних квартир та виїздом частини ВПО з області до інших регіонів. Попит збалансувався із пропозицією.

Суттєво подорожчали регіони Полтавської області, де ціна зросла в 4 рази навіть у доларах, та Кіровоградській (майже вдвічі дорожча). Вони досі приймають велику кількість вимушених переселенців зі Сходу.

Читайте також: Виплати для переселенців: що змінилося з 1 серпня

Поки що у владних кабінетах вирішують, чия програма відновлення краща, ситуацію рятують волонтери та просто небайдужі люди, які за власною ініціативою допомагають знайти житло тим, кому не під силу зробити це самостійно. Про це пише Олександр Кітраль у матеріалі "Час людяності: хто і як допомагає українцям житлом".