UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Оператор ГТС України" повідомив про транспортування до ЄС перших кубометрів газу за новим контрактом

Газотранспортна система працює в штатному режимі.

"Оператор ГТС України" заявив про продовження транзиту російського газу згідно з новою угодою між "Нафтогазом" і "Газпромом". Про це повідомляється сьогодні на сторінці оператора в соцмережі Facebook.

"Ми вже транспортували до Європейського Союзу перші кубометри газу за новим транзитним контрактом, відтепер вже за європейськими правилами в міждержавних точках, газотранспортна система працює в штатному режимі", - сказано в повідомленні.

Гендиректор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон також повідомив у Facebook про те, що перша ніч ОГТСУ пройшла в штатному режимі, пропрацювали усі номінації щодо транзиту в рамках виконання нового договору.

Нагадаємо, що 24 грудня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, прийняла остаточне рішення щодо сертифікації ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", яке за планом з 1 січня 2020 року починає повноцінно працювати в якості нового оператора української ГТС.

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.

Термін дії транзитного контракту – п'ять років із можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.

30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".