UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий податок на нерухомість: запроваджено проти інвесторів, а постраждають звичайні покупці

Для інвесторів нічого не змінилося.

З початку року почали діяти нові правила оподаткування угод із нерухомістю (закон №5600). При цьому було введено ще один податок на третю та наступні угоди за рік. Експерти вважають, що закон призначено, перш за все, для житла на первинному ринку. При цьому податкове навантаження ляже на громадян, які купують житло для себе, а не на інвесторів, як планувалося законом. Про це Finance.ua розповіли у Харківському агентстві нерухомості.

«Справа в тому, що підстави для податку виникають тоді, коли відбувається перехід права власності від одного власника до іншого. Саме право власності з'являється тільки після введення будинку в експлуатацію», – повідомила директор компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)» Олена Манжос.

Тобто інвестори продовжуватимуть обходити це податкове навантаження, як раніше. На етапі "котловану" вони купують право власності на цінні папери або просто бронюють у забудовника майбутній об'єкт нерухомості. Потім до введення в експлуатацію переуступають це право власності іншому покупцю за вищою ціною.

Сума податку

До ухвалення закону формула податку була така: перший продаж - 0% із загальної суми продажу, другий і всі наступні за рік продажі - 5% і військовий збір - 1,5%. Разом 6,5%

« На сьогодні до цієї формули додається ще один податок: з третього та всіх подальших продажів – 18% плюс 1,5% військовий збір. Разом – 19,5%, але увага: немає загальної суми, як від прибутку. При цьому, закон не враховує зростання курсу валют, тоді як ціни вторинного ринку традиційно номінуються в доларі. І «під роздачу» потраплять ті власники, які придбали нерухомість до 2016 року, тобто різкого зростання курсу долара», – додала Олена Манжос.

Як мінімізувати податок

Продавцям, як мінімум, необхідно буде відслідковувати кількість угод, які проводяться цього року. Тобто, в якому порядку продати і коли саме продати, щоб звести податки до мінімуму. Причому не йдеться про систематичні продажі. Наприклад, власник в один календарний рік у зв'язку з переїздом може продавати квартиру, дачу, гараж та земельну ділянку.

Читайте також: Податкова показала зменшення кількості податкових боржників: чому їх реальна кількість насправді могла зрости

Нагадаємо, що з   1 січня 2022 року набув чинності закон 5600, яким, крім іншого, вводяться зміни правил оподаткування угод з нерухомістю.

Вже більше року як    контролюючі органи поновили перевірки суб'єктів господарювання.   У кожному органі, який має право на такі перевірки, щорічно розробляються відповідні плани-графіки. Публікуємо такі графіки в одному місці.

Крім того, в Україні з'явився новий податок на землю .    За 2022 рік мінімальний податок на землю нараховуватиметься у 2023 році.