Бізнес за лінією розмежування хочуть ізолювати та загнати в "тінь" остаточно, розірвавши економічні зв'язки держави навіть із тими підприємцями, які продовжують на неї працювати.
Так коментує Роман Івченко у своїй статті для DT.UA оприлюднені Мінфіном зміни, які стосуються роботи підприємств на непідконтрольних територіях.
"Наскільки це правильно, судити складно, адже немає чіткої політики української влади відносно майбутнього непідконтрольних територій та роботи їхньої економіки. Нині держава не може контролювати там бізнес, як легальний, так і нелегальний, тож повинна вибрати кращий із гірших варіантів. Може статися, що точкові заходи Мінфіну остаточно ізолюють економіку регіону, лише погіршивши ситуацію як для нього самого, так і для країни в цілому", - йдеться у статті.
Як наголошує автор, на час проведення антитерористичної операції для платників податків цих територій призупиняються нарахування штрафів або пені, направлення податкових вимог і повідомлень від фіскальних органів, погашення податкового боргу платниками.
"Зміни хороші, шкода, що не актуальні. Їх чекали 2014-го та 2015-го. Тоді підприємства їх справді потребували через складну й тривалу процедуру перереєстрації, у процесі якої фіскальна служба без жодних сумнівів нараховувала платникам штрафи за кожним із зобов'язань, не звертаючи уваги на сертифікати про форс-мажори. До 2017 р., коли приблизно набудуть чинності пропозиції Мінфіну, тих, хто не визначився з реєстрацією, не буде, їх там уже немає. Усі, хто хотів і міг, перереєструвалися, і таких на сьогодні не більш як 4% від загальної кількості платників в областях. Ті, хто не хотів або не міг змінити реєстрацію, з великою ймовірністю продовжать працювати на непідконтрольних територіях. От тільки з 2017-го вони зможуть не платити до бюджету і не боятися донарахувань у недалекому майбутньому", - йдеться у статті.
"Запровадження мораторію на нарахування штрафів, стягнення податкового боргу, застосування податкової застави та адміністративного арешту активів фактично дають змогу без будь-яких негативних наслідків не платити податків або до дати закінчення АТО, або до дати перереєстрації на підконтрольній території залежно від того, яка подія настане раніше", - пояснила DT.UA юрист юридичної фірми "Ілляшев і Партнери" Галина Мельник. Погодьтеся, це велика спокуса для бізнесу, який платить не тільки українському бюджету.
Як ідеться у статті, особливу увагу в законопроекті приділено питанням стягнення ПДВ. Усі суб'єкти господарювання на непідконтрольній території потрапили до переліку ризикованих, на думку Мінфіну, платників, і мінімальні підозри в невиконанні ними своїх податкових зобов'язань (неподання звітності впродовж конкретного періоду, відсутність оподатковуваних операцій, не проведення своєчасних розрахунків із бюджетом) будуть приводом для анулювання реєстрації платника ПДВ. Тут уже йдеться про потенційні ризики для підприємців, які перебувають і на підконтрольній території.
"Наприклад, платник ПДВ із зони АТО зареєстрував податкові накладні, але вчасно не надав декларації з ПДВ та/або не провів розрахунків з бюджетом (що є досить розмитим поняттям). У такому разі покупець втрачає право включення суми ПДВ за такими податковими накладними до податкового кредиту, і його, відповідно, заднім числом буде зменшено з не залежних від покупця причин, - пояснила DT.UA керівник практики податкового та митного права АТ "Вдовичен і партнери" Марія Золотарьова.
За словами юриста, ці норми фактично роблять невигідними господарські відносини з підприємцями непідконтрольних територій і містять корупційні ризики, адже, як показує практика, процедура прийняття податкової декларації з ПДВ (від якої залежить податковий кредит покупця) часто поєднана зі свавіллям фіскальних органів.
Як ідеться у статті, бюджетного відшкодування ПДВ і повернення переплат здійснювати не будуть. Суми помилково або надмірно зарахованих до бюджетів коштів підлягають поверненню знову-таки після закінчення АТО. А на відшкодування ПДВ можна буде претендувати не тільки після завершення антитерористичної операції, а й після додаткової фіскальної перевірки.
Раніше заступник міністра з окупованим територіям Георгій Тука заявив, що українська блокада окупованих територій Донбасу не тільки не допомогла Києву повернути контроль над захопленими бойовиками територіями, але і зіграла на руку російській стороні, За його словами, основну вигоду з ситуації, що склалася здобули контрабандисти і російські виробники.
Відповідаючи на питання журналіста, Тука також зазначив, що ідею відновлення економічних відносин з ОРДЛО підтримує президент Петро Порошенко.
Детальніше про пропозиції Мінфіну читайте в статті Романа Івченка "Податковий апартеїд" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".