На атомній генерації зараз тримається вся енергосистема України. Однак у її розвиток та модернізацію вкладається недостатньо коштів. Як пише у своїй статті Ігор Маскалевич, кореспондент ZN.UA, у статті «Країна віртуальних реакторів», тільки лінивий не посміявся над заявою компанії Westinghouse та НАЕК «Енергоатом» про будівництво в Україні 14 нових реакторів.
Але перспективи поки що туманні.
«Почнемо з того, що у обох високих сторін, що домовляються, різні цілі та завдання. Westinghouse треба продати два комплекти обладнання реакторів АР1000, що залишилися від будівництва, що провалилося в США. За умовами контракту з тамтешніми будівельниками компанія має це зробити до 2025 року, бажано дорожче. Чим вона займається. Збираються надіслати ці комплекти на Хмельницьку АЕС. Молодці, що скажеш. При цьому сама Westinghouse будуватиме реактори в Україні і не планує. Загалом, тобто зовсім», - йдеться у статті.
Взагалі, нові реактори в Україні – це досить далека перспектива.
«Для забезпечення угоди Westinghouse спробує залучити фінансування. Це питання обговорюють з американським Ексімбанком та DFC (Міжнародною фінансовою корпорацією розвитку США). Причому йдеться про товарний кредит, тобто конкретно про постачання обладнання, що зависло на складах», - пише автор.
За його словами, озвучувалися (не банкірами) очікування низьких відсотків та термінів кредитування до 18 років. Але потрібна й українська частина: НАЕК намагається отримати держгарантії під угоду.
"І мало того, що суми досить пристойні, є й інші нюанси. Американські блоки, за сверхоптимістічним сценарієм, будуть лише після 2028 року. Прогнозувати традиційний для «вістівських» проектів зрив термінів років на п'ять поки що не будемо. Фокусів вистачає і без цього», - зазначає він.
З іншими статтями автора можна ознайомитись за посиланням.