UA / RU
Підтримати ZN.ua

НКРЕКП вважає, що плата за транспортування газу дорівнює сумі його втрат - депутат

Регулятора, очевидно, не цікавить думка зацікавлених осіб, насамперед споживачів газу, вважає народний депутат Альона Бабак.

До розгляду Верховної Ради готовий погоджений в основній частині законопроект про регулювання ринків енергетики і комунальних послуг.

Діючий регулятор - НКРЕКП, який перш за все повинен враховувати інтереси споживачів, як і раніше залишається над регуляторним процесом, або поза його межами. Про яке економічне обґрунтування підвищення тарифів може стверджувати НКРЕКП, якщо вона фактично тільки збільшує і фіксує плату на енергоносії для громадян і тариф для энерго-, тепло-, водопостачальників?

DT.UA звернулося з цим питанням до народному депутата Альони Бабак (фракція "Самопоміч"), яка входить до неформальної групи депутатів, які взялися за доопрацювання законопроекту про енергокомунальний регулятор.

Депутат звернула увагу на "дуже сумний досвід спілкування" з регулятором, зокрема, щодо перегляду авансової передоплати за поставки газу. Вона нагадала, що в кодексах операторів газотранспортних та газорозподільних систем вже передбачений комплекс заходів для забезпечення стабільності газопостачання та відповідальності бізнесу.

"Але чомусь регулятор не вважає, що авансова передоплата стане додатковим фінансовим навантаженням на споживачів", - говорить Бабак.

Читайте також: Україна ризикує втратити неоформлені належним чином газорозподільні мережі - експерти

На засіданні Верховної Ради 4 лютого Бабак звернулася до НКРЕКП, і це звернення підтримав та підписав спікер Володимир Гройсман, з проханням переглянути кодекси в частині авансової передоплати за транспортування та розподіл природного газу.

"Причина в тому, що в умовах, коли в названих кодексах вже написано, що виробник повинен надавати фінансове забезпечення, повинен формуватися страховий резерв газу, витрати на забезпечення всього вище названого перекладаються в кінцевому підсумку на споживача", - вважає Бабак.

Вона пояснює: "Для забезпечення стовідсоткового резерву місячного обсягу газу потрібно спочатку цей обсяг газу викупити (у виробників, оптових імпортерів). Надання фінансової гарантії обов'язковості постачальника на певний обсяг газу теж коштує грошей. І тут же ще – авансова передоплата за транспортування і розподіл газу. Все це ляже на плечі споживачів".

Фактично транспортувальник і продавець газу повинні все це оплатити за рахунок споживачів, говорить Бабак.

Відповідь голови НКРЕКП Дмитра Вовка голові Верховної Ради на вищевказаний депутатський запит практично зводиться до того, що в умовах відсутності абсолютної герметичності систем транспортування та розподілу газу складова втрат (технічних, технологічних) є найбільшою в ціні транспортування і розподілу газу.

Відповідно, для того, щоб транспортувальник міг забезпечити доставку газу в газорозподільні мережі, йому потрібно купувати додатково газ для безперервності цього процесу.


Як випливає з листа Вовка, ціна за транспортування і розподіл газу – це, в основному втрати, за що всі споживачі в підсумку повинні будуть заплатити авансом.

"Але це абсурд, – запевняє Бабак. - Тим більше в контексті закону "Про ринок природного газу" та вище згаданих кодексів. З 1 квітня закон і кодекси вступлять в повну силу. Чи витримає таке навантаження ринок, учасниками якого є кожен з нас? Сьогодні за рахунок субсидій виживає 35,3% співгромадян, а до кінця року може, в кращому випадку, очікується 50%".

Читайте також: В Україні лише 1-2% газорозподільних систем оформлені належним чином

Бабак зазначає, що така ситуація веде до колапсу, але не допустити його може парламент. "Сьогодні люди не готові платити, не знаючи перспективи", - підкреслює депутат.

Як писало раніше DT.UA, національний регулятор досі не може пояснити структуру тарифів на природний газ. Але згідно з прийнятим парламентом Законом "Про ринок природного газу" частиною плати стане і плата за його доставку. Логіку цих змін та тарифоутворення на розподіл газу, який ляже на споживачів, безпека газопостачання та їх безперервність DT.UA і намагалося з'ясувати в ході засідання круглого столу "Газорозподільні мережі: за що, кому і чому доведеться платити споживачам газу?"