UA / RU
Підтримати ZN.ua

Низка країн ЄС виступає проти втручання у енергоринок, незважаючи на кризу та зростання цін

Мовляв, криза має тимчасовий характер.

Проти ринкової реформи в енергетиці через світову кризу виступають дев'ять країн Євросоюзу: Люксембург, Австрія, Німеччина, Данія, Естонія, Фінляндія, Ірландія, Латвія та Нідерланди. Про це повідомляє АР.

Відповідну заяву названі країни зробили напередодні екстреної зустрічі міністрів енергетики блоку (26 жовтня, у Люксембурзі). Аргументом країн є те, що криза у світовій енергетиці має тимчасовий характер і не потребує радикальних ринкових змін.

"Оскільки стрибки цін мають глобальні чинники, ми маємо бути дуже обережними, перш ніж втручатися у структуру внутрішніх енергетичних ринків", – наголошується в документі.

"Нам потрібен добре інтегрований енергетичний ринок ЄС, який функціонує на основі ринкових механізмів та добрих взаємозв'язків як частина рішення для посилення стійкості до цінових потрясінь", – сказали вони.

Незважаючи на те, що в ЄС визнали кризу в енергетиці та залежність від імпортного газу з РФ, єдиного рішення щодо виходу з ситуації у 27 країнах-членах немає.

Зі слів чиновників ЄС, з початку року ціни на газ зросли більш ніж на 170%. Серед пропозицій Іспанії – ідея створення спільних закупівель запасів газу. Крім того, є пропозиції про відстрочку оплати рахунків та зниження податків.

Читайте також: Молдова здійснила першу закупівлю природного газу в обхід "Газпрому"

Нагадаємо, що на початку жовтня в порівняно з минулим роком ціни на газ зросли на 440%, і надалі зростатимуть, оскільки   європейські газосховища в багатьох місцях незаповнені. Найбільше в Євросоюзі сховище Rehden (належить «Газпрому») заповнене тільки на 5%.

«Газпром» з початку літа обмежив поставки, за офіційною версією - через ремонтні роботи і аварій на газопроводах. При цьому російський монополіст  не забронював додаткову транзитну потужність через Україну  і викупив лише третину від запропонованої потужності газопроводу «Ямал-Європа».

Міжнародне енергетичне агентство і ряд країн   закликали Росію збільшити транзит газу через територію України.

Як писало ZN.UA, поки ЄС і США обговорюють санкції, якими можна покарати Росію за використання «ПП-2» як зброї проти Європи, Москва вже використовує трубу для шантажу. Докладніше читайте в тексті Марії Якуб і Олександра Харченка «Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?».