UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина вимагає розблокувати російський транзит до Калінінградської області через Литву – Spiegel

У Німеччині побоюються ескалації з боку РФ, але Литва далі виступає проти поступок агресору.

Європейський Союз незабаром може зробити виняток зі своїх обмежувальних заходів, дозволивши Росії транзит підсанкційних товарів до її Калінінградської області через територію Литви, виконавши вимогу федерального уряду Німеччини. Про це пише Spiegel із посиланням на власні джерела.

За інформацією видання, наразі в Євросоюзі ведуться переговори, розпочаті на прохання ФРН, щодо розблокування російських перевезень у Калінінградську область, близько половини з яких наразі заборонені.

Як зазначається, питання того, чи підпадає транзитний шлях під обмеження ЄС обговорюється Литвою та Європейською комісією вже майже два тижні. Однак тепер Німеччина наполягає на знятті санкцій з цієї території, щоб уникнути ескалації з боку РФ.

Зважаючи на це, Брюссель може представити спеціальне роз’яснення до четвертого пакету санкцій, уточнивши зняття заборони на транзит низки товарів до Калінінградської області. Оскільки саме на ці обмеження посилається Литва, виступаючи проти надання дозволу Росії на перевезення своєю територією.

Проте наразі Європейський Союз не має домовленості щодо цього рішення з Вільнюсом, бо не хоче ставити в незручне положення країну. 

Читайте також: Транзит до Калінінградської області через Литву незабаром відновиться — Reuters

Spiegel пише, що федеральний уряд Німеччини обурений діями Литви. Берлін не підтримує її позицію, зазначаючи, що “це транспортування з Росії в Росію”, яке має бути дозволеним.

Німеччина побоюється, що блокада Калінінграда може спричинити ескалацію з боку РФ, у тому числі застосування нею військової сили для прокладання сухопутного коридору. У Литві дислокується частина німецьких військ, які можуть бути втягнуті у бойові дії.

«Німці чинять тиск на комісію для забезпечення того, щоб санкції не поширювалися на Калінінград. Вони побоюються, що їхні солдати можуть утрапити у військовий конфлікт, і дають Росії себе залякати», – кажуть джерела в уряді Литви.

Вільнюс далі виступає за те, щоб санкції Євросоюзу щодо заборони використання його наземних шляхів для транспортування певних російських товарів продовжували діяти всюди. «Ми не змінили свого ставлення, змінило ЄС», – зазначають у країні.

Позицію там також пояснюють тим, що Єврокомісія запевнила у квітні, що санкції поширюються і на транзит до Калінінградської області. Після того не було інших роз’яснень, тому високопоставлений чиновник сказав Spiegel: «Ми думали, що це вирішено».

Остаточне рішення щодо перевезень товарів Росією в Калінінградську область можуть оголосити 10 липня.

Читайте також: США заявили про підтримку Литви в її суперечці з Росією через транзит вантажів до Калінінграду

Нагадаємо, Вільнюс з 18 червня обмежив транзит до Калінінграду товарів, що потрапляють під санкції ЄС. Серед них – будівельні вантажі, цемент і метали.

Через блокаду Калінінграда Рада федерацій РФ звинуватила Литву і НАТО в агресії та порушенні суверенітету, і попередила, що Росія буде змушена вдатися до "самозахисту".

26 червня вже повідомлялось, що Єврокомісія розробляє документ, який дозволить перевозити транзитом через Литву до російського Калінінграда товари РФ, які перебувають під санкціями.

Литва назвала цей варіант неприйнятним. Очільник дипломатичного відомства Литви заявив, що поступки можуть спонукати Росію до подальшої агресивної поведінки