Незважаючи на продовження зернової угоди 17 травня, Росія так і не розблокувала інспекції суден, заявив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков, передає «Голос Америки».
«Вона (зернова угода) просто розблокована. Але поки що на словах. Тому що, незважаючи на вчорашні заяви, і вчора, і сьогодні, досі не проінспектоване жодне судно. Тобто 62 судна залишаються в очікуванні інспекції на вхід. Жодна не погоджена всіма сторонами угоди, а саме Російською Федерацією», – заявив Васьков.
За його словами, немає гарантій, що зараз Росія не буде використовувати ту саму практику, що й до 18 травня, коли рух кораблів блокувався через саботаж російської сторони. Заступник міністра вважає, що для нормального функціонування коридору було б достатньо 16 інспекцій на віхд та на вихід.
«(Цього) буде достатньо для того, щоб не було черги, щоб світ отримував максимум продовольства. Якщо це буде система. Є три порти, які зараз на це працюють. Стосовно плану Б, у нас є певні напрацювання, це наше внутрішнє питання, ми будемо планувати його імплементацію, коли ми чітко зрозуміємо, що ініціатива не працює. Але зараз ми все ж сподіваємось, що наші партнери забезпечать ефективне виконання Чорноморської зернової ініціативи».
Про продовження зернової угоди було повідомлено 17 вересня всіма сторонами: Україною, Туреччиною, ООН та РФ – в останній день перед тим, як Росія погрожувала вийти з угоди, якщо не будуть виконані її умови. Заявлено, що угода продовжена до 18 липня.
«Сподіваємося, що наші партнери докладуть всі зусилля аби зернова угода почала повноцінно працювати на продовольчу безпеку світу, а росія врешті припинить використовувати їжу як зброю та для шантажу», – написав у Facebook міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця заявив, що Росія шантажує інші країни зривом «зернової угоди» та спекулює на тому, що нібито програє від її дії, тоді як насправді експорт зерна з РФ виріс удвічі.
Раніше міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський заявив, що Україна має план «Б» на випадок остаточного припинення роботи «зернового коридору».