UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нерозрахунки й авансові проплати без поставок: як Коломойський виводив мільярди з "Укрнафти"

Коломойський використовував три схеми для виведення коштів з "Укрнафти".

Для виведення коштів з "Укрнафти" Ігор Коломойський використовував три схеми: нерозрахунки "приватівських" структур за нафту, нерозрахунки за нафтопродукти та авансові проплати без подальших поставок, йдеться у статті Сергія Куюна для DT.UA.

"Тільки за описаними схемами з "Укрнафти" на структури "Привату" в березні-серпні 2015 р. було виведено 15,4 млрд грн. У цей період від Арсенія Яценюка й Андрія Коболєва ми чули чимало слів про те, як важливо коректно ставитися до міноритарних акціонерів "Укрнафти", які, коли їх скривдити, можуть і позов подати в міжнародний суд. Усього на 30 вересня 2015 р. дебіторська заборгованість "Укрнафти" становила 10,433 млрд грн, заборгованість за авансовими платежами - 11,387 млрд.", - пише Куюн.

Читайте також: "Укрнафта" не відреагувала на пропозицію "Нафтогазу" допомогти з поверненням боргів інших компаній

За його словами, Коломойський розуміє і боїться, що держава може викинути його з "Укрнафти", і активне виведення коштів з "Укрнафти" менеджери Коломойського почали в березні 2015-го, напередодні остаточного парламентського голосування змін до Закону "Про акціонерні товариства".

Схема перша

У березні 2015-го ТОВ "ТД Прикарпаттянафтотрейд" "недоплачує" більш як 2 млрд грн за результатами березневого аукціону з продажу нафти "Укрнафти". На травневих торгах, напередодні засідання наглядової ради з новими повноваженнями, таке собі ТОВ "Котлас" заплатило "Укрнафті" лише 477 млн грн з необхідних 3,364 млрд. У червні й липні, очевидно, у рамках підготовки до зборів акціонерів 22 липня, естафету прийняли ТОВ "Галнафта" і ТОВ "Гарант-УТН". Вони також "забувають" доплатити за нафту по 1,3 млрд грн за підсумками минулих торгів з нафти. У серпні ТОВ "Техтрейд груп" по суті бере нафту в борг, не сплачуючи "Укрнафті" ще 1,1 млрд грн.

Таким чином, борги "приватівських" структур за нафту становили на 30 вересня 2015-го 8,732 млрд грн. Аутсайдерська інформація підтверджує, що менеджмент компанії, маючи на той момент дев'ятимільярдну заборгованість перед бюджетом з ренти, податку на прибуток та ін., оформив договори з покупцями нафти на умовах оплати нафти протягом двох років. Хоча нафту відразу було перероблено на контрольованому "Приватом" Кременчуцькому НПЗ ("Укртатнафта"). Більш того, вироблені з неї нафтопродукти було реалізовано (продано)... самою "Укрнафтою".

не_3

Схема друга

Тут настає черга другої схеми, яка бере свій початок, знову ж таки, у тривожний для Коломойського весняний період 2015-го. Полягає вона в створенні на базі "Укрнафти" центру постачання нафтопродуктами всієї мережі АЗС групи "Приват". Зроблено це було шляхом укладання 30 квітня 2015 р. договору комісії №1221/11/2118 із НПЗ "Укртатнафта", згідно з яким "Укрнафта" реалізує через свою мережу (близько 580 АЗС) і через мережу "Привата" нафтопродукти, одержуючи фіксовану винагороду.

При цьому "Укрнафту" виключено з процесу ціноутворення, ціни на свою продукцію встановлює постачальник нафтопродуктів.

Перше питання - щодо самої ставки комісії. Під час дії договору її кілька разів переглядали - з 984 грн/т на першому етапі до 1462 грн/т у грудні 2015-го. Якщо коротко, то опитування власників АЗС свідчить, що зазначена ставка не здатна покрити витрати на експлуатацію АЗС, навіть таких "бюджетних", як в "Укрнафти". Зрозуміло, що про якийсь прибуток роздрібної торгівлі взагалі не йдеться. Та й навіщо він компанії, в якій 50% належить державі? Проте свідомо невигідний договір було підписано Олексієм Кущем - одним із "приватівських" топ-менеджерів в "Укрнафті".

Однак найважливіший аспект вищезгаданого договору в іншому (назвемо його, умовно, другим). У рамках цього договору "Укрнафта" підписала субкомісійні договори про поставки палива на сторонні "приватівські" АЗС. Так от, ці структури станом на 30 вересня "забули" повернути "Укрнафті"
3,5 млрд грн. За нашою інформацією, деякі з цих компаній уже не здійснюють де-факто операційної діяльності, і висока ймовірність їхньої подальшої ліквідації де-юре разом із "завислими" на них боргами. Але "Укрнафта" сумлінно розрахувалася за нафтопродукти з їй же підконтрольною "Укртатнафтою"…

не_4

Схема третя

Нарешті, третій спосіб виведення коштів з "Укрнафти" - найпримітивніший. Компанія заплатила вже згаданому ТОВ "Котлас" понад 3 млрд грн за нафтопродукти, які так і не було поставлено. Ці гроші зникли в невідомому напрямку в той час, коли борг компанії "Укрнафта" перед бюджетом був уже під 10 млрд грн.

Високооплачуваний голова правління компанії Марк Роллінс, який дуже хоче навести в компанії порядок, серед іншого, уже півроку шукає того, хто підписав вищезгаданий договір. Навіть хоче залучити міжнародний аудит, щоб розібратися в тому, в який спосіб сформувався такий великий борг…

Нагадаємо, за даними джерел DT.UA, Ігор Коломойський під час "таємної" візиту в Київ домовився з Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком про входження депутатської групи "Відродження" в нову парламентську коаліцію. Також під час візиту обговорювалися питання "Укрнафти" та медіа-підтримки президентської команди, зокрема - Ігоря Кононенка.

Детальніше про домовленості між владою і Коломойським читайте в статті Сергія Куюна "Нафта в обмін на... телевізор..." у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".