Енергетика, яка могла б приносити прибуток Україні, натомість приносить одні проблеми, а держава просить гроші на проходження опалювального сезону у міжнародних партнерів. Про це у своїй статті для ZN.UA пише енергетик та економіст із 20-річним досвідом роботи в енергетичній галузі Микола Тесля.
"Ми просимо грошей на газ у США і відмовляємось добувати його самі. ... Діюча система нарахування ренти фактично "гасить" рівень видобутку в Україні. Видобувним компаніям просто невигідно працювати, і видобуток замість того, щоб рости, падає", - пише експерт .
Ще одна сфера енергетики, на якій нині могла б заробляти країна – це видобуток вугілля.
"Адже надлишки вугілля можна не тільки використовувати для генерації електроенергії, а й експортувати, допомагаючи сусідній Польщі. Поляки досі виробляють її на вугільних станціях і під час кризи із задоволенням куплять це паливо. Дорого. Необхідно лише підняти на-гора", - зазначає Микола Тесля.
Проте державні шахти в Україні працюють у мінімальному режимі — не вистачає грошей ні на техніку, ні на зарплати шахтарям.
У результаті видобуток вугілля не збільшився: країна видобуває 1,1–1,2 млн. тонн на місяць. Цього на силу вистачить для покриття власних потреб.
Приклад "Добропіллявугілля", яке після повернення у державну власність знизило видобуток удесятеро. Це дуже наочно показує наявний потенціал.
"При цьому кон'юнктура на ринку є унікальною. Через енергетичну кризу та санкції проти російського вугілля ринкова ціна на тонну злетіла до рекордних 400 дол. США. Це золотий час для шахтарів, треба лише навести лад у менеджменті, інвестувати в обладнання на державних шахтах, де вже є підготовлені лави”, - зазначає експерт.
За його словами, потенціал кризи може стати порятунком для гірників, а гроші на інвестиції можна отримати з Європи.
Енергетична криза відкриває можливості і в атомній енергетиці, навіть попри останні відомі проблеми.
Так, після зльоту цін на паливо рентабельною може стати єдина уранова шахта в країні - компанія ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", яка може постачати руду, наприклад, до Франції. Але не буде — менеджмент підприємства продовжує нарощувати борги із заробітної плати. Профспілки переконані, що компанію просто банкрутують", - наголошує Микола Тесля.
Водночас, використовуючи гасло "у нас війна", Міненерго та "Енергоатом" фактично "злили" прибутки від експорту державної електроенергії "єдиному трейдеру" з колишнім менеджером Ріната Ахметова на чолі. ("Енергоатом-трейдинг" очолив представник ЗАЕС Володимир Маткін, якого також називають "людиною міністра енергетики Германа Галущенка", – ред.).
Війна не підштовхнула чиновників від енергетики до ефективнішого керівництва довіреної їм сфери. Детальніше читайте про це у матеріалі Миколи Теслі - "Дуже теплий батальйон".