Національний банк відреагував на критику експертів щодо помилкових прогнозів Нацбанку про рівень інфляції. Володимир Лепушинський, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ вважає, що ця критика є необгрунтованою, а зниження показника інфляції спричинене непередбачуваними подіями, зокрема надмірно теплою погодою та блокуванням кордонів.
Як зазначає очільник департаменту НБУ, дуже тепла погода мала наслідком збільшення пропозиції по овочам та іншим продуктам. Тож зростання вартості не відбулось. Блокування кордонів з Україною спричинило збільшення попиту на внутрішньому ринку – зросла кількість пропозиції, а отже і знизилась вартість на цілий ряд продуктів.
“У березні споживча інфляція знизилася до 3,2%. Це нижче за ціль НБУ 5% +/- 1 в. п. і рекордно низьке значення з "ковідного" 2020 року. Така інфляція була неочікуваною для багатьох прогнозистів (і НБУ – не виключення). Але очікуваною була реакція окремих експертів, які вже видали заготовлені на такий випадок коментарі, що НБУ був надто песимістичним у своїх прогнозах та, як наслідок, перетиснув економіку зависокими ставками й допустив настільки низьку інфляцію”, – коментує керівник департаменту критичні висловлювання щодо прогнозистів Нацбанку.
На думку експерта НБУ, саме Національний банк сприяв стрімкому скороченню інфляційних процесів і досяг показника на рівні 5% навіть в умовах війни: “Фундаментальний (і стійкий) інфляційний тиск, на який має найбільший вплив монетарна політика НБУ, послаблювався помірніше та був близьким до прогнозу (базова інфляція в березні сповільнилася до 4,2% р/р.
Разом з тим є і альтернативна оцінка подій в макроекономіці, зокрема щодо інфляційної політики НБУ. Неточний прогноз інфляційних процесів експертами Національного банку спровокував додаткові витрати в економіці. Збитки в підсумку отримав як держсектор, так і бізнес. таку оцінку в коментарі ZN.UA надав Богдан Данилишин, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, член Ради Національного банку 2016-2023 року, міністр економіки України 2007 – 2010 років.
За спостереженнями експерта, у березні рівень річної інфляції знизився до 3,2% проти 4,3% в лютому: “Прогнози НБУ вчергове не справдились: на початку 2024 року НБУ очікував, що за підсумками І кварталу інфляція прискориться до 5%".
Інфляційні прогнози НБУ за оцінкою Богдана Данилишина, вчергове виявилися неточними, в результаті чого державні фінанси та реальний сектор зазнали збитків від надмірних витрат на обслуговування позикових коштів.
Також експерт пояснює стрімке падіння інфляції в Україні скороченням сукупного попиту на 25% порівняно з довоєнним рівнем, що є наслідком зменшення населення та купівельної спроможності.