UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ планує забрати кошти з ринку: як це вплине на ставки депозитів в банках?

Банки зобов'яжуть тримати на рахунках НБУ у півтора раза більші суми, не отримуючи від цих грошей прибуток. Водночас банки у пошуках коштів будуть змушені підіймати ставки по депозитах.

Національний банк у рамках боротьби з інфляцією планує підвищити для банків норми обов’язкового резервування (зберігання на кореспондентському рахунку в НБУ частини залучених коштів, - ред.), і, через зменшення у банків вільних коштів, підвищити таким чином вартість національної валюти. Такий план озвучив представник НБУ під час круглого столу "Яким буде 2022 рік на валютному ринку", проведеного "Фінансовим клубом".

"Ми піднімемо норматив обов’язкового резервування на 2 в.п.. Зараз у нас по гривні 0% – обов’язкові резерви, а будуть 2% – по гривні до запитання. І це в півтора раза підвищить розмір обов’язкових резервів. Зараз у нас десь 50 млрд грн, а буде 75 млрд грн. Це "підсушить" ліквідність і сприятиме збільшенню вартості грошей", – розповів директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.

Після введення нові правила можуть навіть посилити.

"Можливо, резерви ще будуть підвищуватися, але знижуватися точно не будуть цього року", – наголосив він.

Запрошені на круглий стіл представники банків у принципі підтвердили, що підняття резервів поступово зменшить надлишок вільних коштів, і вартість ресурсів зросте.

Крім того, вони не виключають, що банки будуть змушені вдатися до підвищення депозитних ставок.

"Я не виключаю, що в якийсь момент, коли банки відчують потребу в грошах, вони будуть підіймати депозитні ставки. Кредитні ставки зазвичай зростають одночасно, моментально після підняття облікової ставки, а от депозитні йдуть з запізненням", – сказав начальник управління казначейських операцій Банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко.

Таким чином, банки зобов'яжуть тримати на рахунках НБУ у півтора раза більші суми, не отримуючи від цих грошей прибуток. Водночас банки будуть змушені підіймати ставки по депозитах.

Про зворотний бік надмірних нормативів з обов’язкового резервування ZN.UA розповідала в матеріалі Артема Святненка - "Банки охолонули до кредитування економіки. Нацбанку вдалося охолодити їх кредитний запал".

Нагадаємо, у сучасному розумінні мінімальні обов'язкові резерви - це інструмент грошово-кредитної політики, сутність якого полягає в установленні обов'язкової норми ресурсів, яку комерційні банки повинні зберігати в центральному банку у відсотках до залучених депозитів.

Мінімальні обов'язкові резерви як інструмент грошово-кредитної політики є важелем глибокого впливу на пропозицію грошей. Обов'язкове резервування покликане виконувати в економіці дві основні функції, а саме:

Але все ж таки первинною функцією мінімальних резервів є забезпечення ліквідності комерційних банків.