UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ перегляне вимоги до видачі споживчих кредитів

Необхідність перегляду вимог виникла через зростання рівня неповернених кредитів

Сьогодні, 2 вересня, повідомляється, що Національний банк планує підвищити вагу ризику за незабезпеченими кредитами фізичним особам в гривні з нинішніх 100% до 150%.

Рішення планується реалізувати в другому півріччі поточного року, повідомляє пресслужба НБУ.

Необхідність зміни відсотка обговорювалася на останньому засіданні Комітету з фінансової стабільності.

У НБУ пояснюють цю необхідність зростанням рівня неповернених кредитів через карантинні обмеження, і, відповідно, погіршення якості портфеля споживчих кредитів.

"Поточний вага ризику встановлений на рівні 100%. Це означає, що на кожні 10 грн кредиту банк повинен тримати 1 грн капіталу. Підвищення ваг ризику до 150% зажадає від банків, активних в сегменті споживчого кредитування, тримати вже 1,5 грн капіталу. тобто банки повинні будуть більше таких кредитів фінансувати власним капіталом, а не депозитами вкладників", - йдеться в повідомленні НБУ.

Читайте також: Грошові перекази до України значно скоротилися через пандемію

Нацбанк запевняє, що через загальне зниження процентних ставок в економіці і високу конкуренцію між банками в сегменті споживчого кредитування підвищення ваги ризику не вплине на вартість таких кредитів, однак банки будуть змушені проводити більш зважену кредитну політику.

Нацбанк має намір вже найближчим часом запровадити гнучкі правила оцінки кредитних ризиків. Зокрема, планується розширення переліку клієнтів, яких можна буде оцінювати на груповий (спрощеної) основі, і впровадити більш градуйований підхід до оцінки спеціалізованого кредитування.

НБУ підготував і направив на розгляд уряду пропозиції в частині потенційних заходів щодо активізації іпотечного кредитування.

Нагадаємо, частка проблемних кредитів в державному і раніше націоналізованому Приватбанку за перше півріччя 2020 року збільшилася з 80% до 81%, при цьому левова частка заборгованості (88%) - це кредити юрособам, пов'язаним з колишніми власниками банку і групою "Приват".

Станом на 1 липня сума проблемних кредитів ПриватБанку досягла 247,8 млрд грн (в тому числі по юрособам - 219,2 млрд грн, по фізособам - 28,6 млрд грн).

Раніше ZN.UA писало, що на кінець червня поточного року обсяг кредитів, наданих банками суб'єктам господарювання, знаходився на рівні 2017 го. У порівнянні з груднем 2018 року гривневі корпоративні кредити скоротилися на 9,4%, в іноземній валюті - на 13,7%. Обсяг кредитів, наданих підприємствам малого та середнього бізнесу, які виявилися найбільш уразливими до економічної кризи, зумовленого епідемією COVID-19, на кінець червня 2020 року знизився на 10,1% в порівнянні з червнем 2019 року. Про фактори стримування кредитування читайте в матеріалі Василя Фурмана "Цільове рефінансування".