UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ оомітив в Україні сформовану культуру шахрайства

Шахрайством в Україні займаються не тільки банки, а й підприємства. Сформувалася ціла культура.

Одним з факторів, що гальмують відновлення кредитування, є сформована культура шахрайства, повідомив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук.

"Ключовий ризик банку – юридичний. У нас, на жаль, склалася культура шахрайства", - сказав він під час "круглого столу" в Києві.

Чиновник пояснив, що великі позичальники мають достатній інструментарій, щоб домагатися несплати за кредитами і часто зловживають цим. Цей фактор призвів до зміни пріоритетів у кредитуванні: малі та середні підприємства стають більш привабливими для надання позик, оскільки мають менший потенціал для боротьби з банками.

При цьому Ваврищук підкреслив, що корпоративний сектор в Україні перекредитований: за співвідношенням кредитів корпоративного сектора до ВВП України лідер серед країн Центральної і Східної Європи, тоді як за співвідношенням кредитів фізичним особам до ВВП – на останньому місці.

"Сектор домогосподарств має величезний потенціал для зростання", - підкреслив він.

За його словами, рівень боргового навантаження зашкалює у цілих секторах економіки: прибуток підприємств значно менше, ніж їхні борги.

У жовтні 2016 року глава Національного банку України Валерія Гонтарева заявила, що більшість ліквідованих за період її роботи банків вже не мали активів. "Не шкодуйте про 82 банки, які ми вивели з ринку, як би боляче це не було. Тому що ці банки, на жаль, не були банками. З них 20 займалися просто відмиванням грошей, в інших банках просто не було абсолютно ніяких активів, тому що в їх вкладників просто ці активи вкрали", – сказала керівник НБУ.

Детальніше про кредитування в Україні читайте в матеріалі Романа Шпека "Чотири кити відновлення кредитування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".