UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ назвав ризики для фінансової системи України

Зовнішня кон'юнктура, висока доларизація кредитних портфелів банків та інші чинники негативно впливатимуть на економіку країни.

Економіка та фінансова система України, як і раніше, дуже залежні від зовнішньої кон'юнктури, яка в свою чергу залежить від світових економік і політик їх держав. Про це йдеться в звіті Національного банку України.

"Якщо становище провідних світових економік несприятливе, скорочується не тільки український експорт (що зменшує обсяг надходження валюти в країну, і створює тиск на валютний курс гривні), але і сповільнюється економічне зростання", - йдеться у звіті.

Наголошується, що обсяг міжнародних резервів залишається нижче адекватного рівня, що свідчить про вразливість економіки України до зовнішніх шоків. Так, відношення резервів до композитного критерію МВФ зросло до кінця 2018 року до 73%, але все ще залишався істотно нижче норми (100%). Незважаючи на деяке зниження відношення валового зовнішнього боргу до ВВП, станом на кінець року воно зберігалася на високому рівні (87,9%). Високими залишаються показники короткострокового боргу за залишковим терміном погашення - відношення короткострокового боргу до валового станом на кінець 2018 склало 40%, а ВВП - 35%.

Крім того, вітчизняна економіка все ще вразлива до надмірних курсових коливань, а можливості хеджування валютних ризиків обмежені.

У звіті йдеться і про вразливості банківської системи до змін обмінного курсу через високу доларизацію кредитного портфеля окремих банків (зокрема, корпоративного сегменту).

"Це значно підвищує кредитні ризики в разі девальвації гривні і ймовірність отримання банками істотних збитків. Проблема високої доларизації особливо гостра для державних банків (крім Приватбанку) і банків з російським капіталом", - підкреслюють в НБУ.

Раніше повідомлялося, що на економіку України буде впливати майбутні взаємовідносини з МВФ. При цьому експерти вважають, що сфокусованість української влади на майбутніх восени парламентських виборах не дозволить країні виконати умови Міжнародного валютного фонду в 2019 році, а значить, і отримати транш за програмою stand-by.

Детальніше про ризики для фінансового сектора в 2019 році читайте у статті Марії Репко "Сім завдань для НБУ, або Чого чекати в 2019 році від політики у фінансовому секторі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".