Національний банк України (НБУ) переглянув методику розрахунку офіційного курсу гривні до долара. При розрахунку будуть відсічені нерепрезентативні дані, які спотворюють курс. Про це йдеться в повідомленні на офіційному сайті НБУ.
Наголошується, що курс буде розраховуватися на підставі інформації про всі угоди з купівлі-продажу доларів на умовах "тод", "том" і "спот", які були укладені на міжбанку з іншими банками та НБУ, та інформацію про яких НБУ отримував до 15:30 відповідного робочого дня.
"Спочатку з наявного ряду угод відсікаються всі угоди, курс за яким відхиляється від середньоарифметичного по всіх операціях більш ніж на 2%. Потім відсікаються угоди, курс/обсяг яких відхиляється від середньоарифметичного курсу/обсягу більш ніж на 2 стандартних відхилення", - пояснює НБУ.
Розрахунок курсу буде здійснюватися як середньозважений по всіх угодах, які залишилися після відсікання.
Офіційний курс Нацбанк буде публікувати у себе на сайті до 16:00, тобто на дві години раніше, ніж зараз.
Крім офіційного курсу гривні до долара, НБУ також буде здійснювати щоденний розрахунок довідкового курсу гривні до долара. Він буде розраховуватися за тією ж методикою, але вже на підставі даних по угодах, укладених на міжбанку до 12:00.
Довідковий курс НБУ буде публікувати на сайті до 12:30.
Досі офіційний курс гривні до долара розраховувався як середньозважене значення за всіма наведеними вище міжбанківських операціях за день за даними Системи підтвердження угод на міжбанку, тобто без відсікання нерепрезентативных угод.
Однак, згідно з прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), за підсумками поточного року очікується зниження курсу гривні з 28,1 до 28,5 грн/ долар із подальшим слабшанням до 29,4 грн/долар на кінець 2019 року. Плавна девальвація гривні триватиме на 3,2% на рік, і на кінець 2021 року курс сягне позначки у 30,7 грн/долар.
Курс гривні за останні два місяця залишався у вкрай вузькому діапазоні 26,00-26,20. На тлі складнощів із новим траншем МВФ, гривня починає втрачати свої вагомі плюси. Тим не менш, загальносвітове зростання та зміцнення товарних ринків можуть сприяти зростанню вітчизняної валютної виручки, яка наступного місяця підтримуватиме гривню на позначці у 26 грн/долар.
Докладніше читайте у матеріалі Максима Пархоменка "Національна валюта ще може зміцніти до кінця літа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".