UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ бачив зловживання в "мертвих" банках, але продовжував давати їм гроші

Регулятор не поспішав реагувати, знаючи реальний стан справ в банках з інсайдерськими кредитами.

Всі гучні банкрутства на українському банківському ринку останніх місяців - "Віейбі", "Надра", "Фінансова ініціатива", "Дельта", "Фінанси і кредит" - запізнилися щонайменше на рік.

Про це пишуть у своїй статті на DT.UA Юрій Сколотяний і Роман Івченко.

Автори висловлюють упевненість, що сталося це зовсім не через те, що менеджменту цих банків так успішно вдавалося приховувати реальний фінансовий стан фінустанов, - Нацбанк усе напевно бачив. Але чомусь продовжував не тільки закривати очі на проблему, але й постачати "мертві" банки ресурсами.

П'ять вищевказаних банків в 2014-2015 рр. отримали від НБУ майже 22 млрд грн.

При цьому сама Гонтарєва в інтерв'ю DT.UA визнала, що тільки "Дельта" з "великої п'ятірки" не була кептивним банком. У всіх інших - кредити інсайдерам від 65 до 96%.

І хоча з надісланої Нацбанком DT.UA інформації випливає, що банки нібито приховали від НБУ реальний стан справ, ринкові експерти стверджують, що не знати реального рівня заборгованості інсайдерів перед банком регулятор не може.

Читайте також: Нацбанк спрогнозував 12% інфляції в наступному році

Джерела ZN.UA у НБУ стверджують, що інформація про реальний розмір інсайдерського кредитного портфеля Нацбанку відома більш ніж добре. Тільки реагувати на ці дані регулятор не дуже квапиться, інакше доведеться вводити тимчасову адміністрацію практично в усі банки з приватним українським капіталом, у тому числі в найбільші, відзначають автори публікації.

На цьому тлі як мінімум дивною виглядає пропозиція Фонду гарантування вкладів аудиторським компаніям великої четвірки провести аудит так званих fraud-трансакцій (потенційно шахрайських операцій) своїх пацієнтів, але чомусь тільки в банках "Надра" і "Дельта", про що заявив заступник голови ФГВФО Андрій Кіяк.

При цьому ні "Фінанси та кредит" Жеваго, ні банки Бахматюка з колосальним портфелем інсайдерських кредитів (про що, нагадаємо, публічно заявила голова НБУ), у Фонді чомусь вирішили не перевіряти.

Детальніше про махінації на українському банківському ринку читайте у статті Юрія Сколотяного і Романа Івченка Де гроші? у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".