UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навіть у разі відмови від мажоритарної системи не зникне проблема виділення коштів з держбюджету територіям — експерт

Лобізм коштів із держбюджету на капітальні видатки все одно буде.

Навіть у разі відмови від мажоритарної системи через високий рівень залежності місцевих бюджетів від трансфертів із державного все одно питання процедур виділення коштів з держбюджету на вирішення проблем певних округів чи територій не зникне. Не варто забувати, що є ще й місцеві вибори. І так чи інакше, до округів "прив'язуватимуться" депутати місцевих рад - обласної, районної та міських передусім. Відповідно, "допомога" коштом держбюджету розглядатиметься як важлива можливість для місцевих депутатів показати власні добрі справи для виборців.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Іван Сікора, засновник платформи Сікора HUB - Центр громадського представництва. За його словами, як свідчить практика інших країн, у тому числі з розвинутою демократією, лобізм коштів із держбюджету на капітальні видатки все одно буде. Питання лише в тому, яким чином каналізувати цей лобізм. І відмова від мажоритарки кардинально не змінить логіки "гречкосійства", якщо не буде змінено підходів до визначення проблем, які мають бути у "порядку денному" народного депутата.

"Паралельно з цим мала би бути забезпечена публічність процедури формування депутатських пріоритетів, звітування про їх виконання та перегляду у міру виконання та зміни ситуації. Краща регламентація процедур і критеріїв прийняття рішень щодо визначення переліку проблем та об'єктів, які мають бути профінансовані коштом "депутатської" субвенції, на часі. Правда, якщо вистачить політичної волі, - зазначає експерт. - Звично політичні сили, які не мають "своїх" мажоритарників на округах, практикують "закріплення" конкретних депутатів-списочників за конкретними округами чи областями. І причина тут цілком банальна - наступні вибори, зокрема місцеві, тож, аби отримати електоральну підтримку у конкретному окрузі, місті чи області, політичні сили все одно будуть змушені робити багато добрих справ за рахунок державного бюджету. Саме тому відмова від мажоритарки не є панацеєю від "гречкосійства"".

Детальніше про те, як зробити діяльність депутата більш прозорою, читайте в статті Івана Сікори "Врятувати рядового мажоритарника від "гречкосійства"-2" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".