UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найбільше держфінансування в 2021 році має отримати партія "Слуга народу" – "Чесно"

Додаткові 10% за дотримання гендерної квоти мають розділити між двома партіями.

У 2021 році на фінансування парламентських партій із державного бюджету мають виділити 697 мільйонів гривень, повідомили у Громадському русі “Чесно”. В ГО пояснили, скільки коштів має отримати кожна із політичних партій, представлених у Верховній Раді.

Загальний розмір бюджету для фінансування партій залежить від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, а також від розміру мінімальної зарплати в Україні. У цьому році сума фінансування від кожного виборця, який взяв участь у голосуванні, становить 47 гривні 23 копійки. 

Водночас на загальний бюджет фінансування може впливати й зміна законодавства. Зокрема, з 2015 року, з моменту запровадження держфінансування, формулу розрахунку загального бюджету видатків змінювали кілька разів. Так, у 2019 році її змінювали двічі. Як результат, минулого року на фінансування партій виділили 283 млн гривень, що вдвічі менше, ніж роком раніше.

При цьому на розподіл фінансування між партіями також впливають активні виборці. Тобто, чим вищим є результат партії на парламентських виборах, тим більше грошей вона отримає. При цьому за державний кошт фінансуються лише ті політсили, що на парламентських виборах подолали 5% бар’єр. Голоси тих, хто проголосував за партії, які не подолали цього бар’єру, перерозподіляються між переможцями виборів (пропорційно до їхнього результату). При цьому до вересня 2019 року для отримання права на державне фінансування мали право партії, які на виборах набрали щонайменше 2% голосів. 

Зокрема, 90% коштів розподіляється між партіями, представленими у Раді, пропорційно до їхніх результатів на парламентських виборах. Ще 10% виділених грошей розподіляють рівними частинами між тими партіями, які дотрималися гендерної квоти. Для цього в одній фракції однієї статі має бути не більше двох третин депутатів.

Так, майже половину виділених на фінансування партій коштів отримає “Слуга народу” - 49,6% від загальної суми. У 2021 партія має отримати чотирма рівними частинами 345,8 млн грн.

“Диспропорція в обсягах коштів, які має отримати кожна з парламентських партій, пов’язана із результатами парламентських виборів, від яких і залежить, яку частку фінансування партія отримуватиме впродовж каденції. Нагадаємо, “Слуга народу” на парламентських виборах отримала понад 43% голосів громадян, які взяли участь у виборах”, - зазначили у “Чесно”.

Вказано, що “Опозиційна платформа - За життя” має отримати 104,5 млн гривень. Водночас “Батьківщина” хоч і отримала на виборах третій результат за кількість голосів, обсяг її фінансування нижчий, ніж у “Європейської солідарності” та “Голосу”. Адже дві останні політсили отримають 10% коштів за дотримання гендерної квоти, тобто по додаткових 35 млн грн.

При цьому суми передбачені у держбюджеті не завжди відповідають тим, що партії отримують насправді. Вказано, що тому є кілька причин. Зокрема, у 2016 році фінансування партій було передбачено на весь рік, але реально кошти виплатили лише за третій та четвертий квартали. А “Опозиційний блок” того року взагалі не отримав держфінансування, тому що не надав НАЗК необхідних документів. Водночас “Батьківщина" у 2016 році надала документи із запізненням і отримала кошти лише за четвертий квартал.

“Значна розбіжність між передбаченими і реально отриманими обсягами коштів була і у 2019 році. Через дочасні вибори новий парламент обрали на кілька місяців раніше, і попереднє скликання значно раніше втратило право на держфінансування. Відповідно, частину коштів, передбачених на фінансування партій у 2019 році, партії не отримали (190 млн гривень)”, - додали у “Чесно”.

Крім того, на держфінансування впливають і виявлені у фінзвітах партій порушення. Так, наприкінці минулого року НАЗК виявило порушення у фінзвітах партій “Голос” та “Батьківщина” у зв’язку з чим зупинило їхнє фінансування. “Батьківщина” виправила неточності та знову почала отримувати кошти.

Питання з фінансуванням “Голосу” залишається невирішеним. Якщо партія не усуне порушення, то ризикує не отримати 81,5 млн гривень (і це тільки у 2021 році).

Читайте також: “Слузі народу” в цьому році власних голосів вистачило лише на кожен третій законопроєкт – "Чесно"

На початку грудня минулого року “Комітет виборців України” повідомляв про те, що на відміну від інших партій “Слуга народу” за 7 місяців не надала фінансовий звіт про свою діяльність. У звіті про майно, доходи, витрати й зобов'язання фінансового характеру партії вказують доходи та витрати за звітний період, в тому числі про кошти, отримані з державного бюджету України. При цьому, у "Слузі народу" обіцяли вказати в фінансовому звіті витрати на проведення всеукраїнського опитування 25 жовтня.