Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв вважає п'ятирічний контракт з "Газпромом" компромісним варіантом, оскільки "Нафтогазу" довелось вимушено "виступити буфером" між російською компанією та Україною. Про це він заявив в інтерв'ю, опублікованому на YouTube-каналі "Нафтогазу".
За його словами, компроміс, на який пішов "Нафтогаз", пов'язаний з невідповідністю українських законів про транспортування газу європейським.
"У зв'язку з невідповідністю українських і європейських законів, які впливають на ринок природного газу, "Газпром" відмовився брати на себе ризики українського законодавства", - зазначив голова правління.
Зазначається, що "Нафтогаз" фактично "виступив буфером між російською компанією і Україною".
"Для нас ці ризики є звичними. Ми не в захваті від такого варіанту, але це елемент компромісу", - резюмував глава "Нафтогазу".
15 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про анбандлінг. Закон "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу" № 264-9 було прийнято Верховною Радою 31 жовтня. Він передбачав створення оператора ГТС, незалежного від "Нафтогазу".
24 грудня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, прийняла остаточне рішення щодо сертифікації ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", яке за планом з 1 січня 2020 року починає повноцінно працювати в якості нового оператора української ГТС.
Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій. Термін дії транзитного контракту – п'ять років із можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.
Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".