НАК "Нафтогаз України" розцінює заяву ВАТ "Газпром" про можливе припинення постачань газу для споживачів у Європейському Союзі як підготовку Росією нової газової кризи у січні-лютому 2017 року з метою просування власних інтересів у відносинах з ЄС.
"Російська сторона намагатиметься звинуватити у кризі Україну, за аналогією з 2006 і 2009 роками. На це вказують як останні публічні заяви російської сторони, так і небажання "Газпрому" підписати стандартну додаткову угоду з "Нафтогазом", яку сторони підписували вже тричі", – сказано в прес-релізі "Нафтогазу", опублікованому ввечері в п'ятницю, 16 грудня.
У компанії підкреслили, що володіють достатніми обсягами газу, для надійного забезпечення українських споживачів протягом всього опалювального сезону.
"Поряд з цим дивною виглядає позиція "Газпрому", який, з одного боку, наполягає на закупівлы "Нафтогазом" додаткових обсягів газу з Росії, а з іншого - відмовляється підписати стандартне додаткову угоду, яка усуває ризики таких закупівель для української сторони", – зазначили в НАК.
Угода закріплює зобов'язання "Газпрому" постачати газ в повному обсязі, передплаченому "Нафтогазом", не застосовувати оспорюваний принцип "бери-або-плати", не зараховувати передоплату в рахунок оплати несанкціонованих поставок на окуповані території України, а також запровадити гнучкий порядок передоплати та замовлення необхідних "Нафтогазу" обсягів газу.
"Нафтогаз" ніколи не порушував свої транзитні зобов'язання. Як відомо, "Газпром" не надав жодних доказів порушення нами контракту в 2006 і 2009 роках, але використовував штучно створені кризові ситуації для просування своїх інтересів. Ми ще раз підтверджуємо готовність виконувати свої зобов'язання по транзиту у повній відповідності до контракту", - запевнив голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.
У НАК впевнені, що Росія спробує використовувати штучну кризу як засіб тиску на ЄС з метою просування проектів по створенню газопроводів в обхід України або припинення антимонопольного розслідування Європейської Комісії.
"Нафтогаз" запропонував Єврокомісії невідкладно направити моніторингові місії на точки входу і виходу російського газу до української ГТС для здійснення незалежного контролю ситуації.
У компанії в черговий раз нагадали про зобов'язання "Газпрому" забезпечувати контрактні рівні тиску на російській стороні газотранспортної системи, оскільки систематичне невиконання російським монополістом цих зобов'язань вимагає від України використання додаткових обсягів газу.
Нагадаємо, 16 грудня голова "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що відмова "Нафтогазу" до кінця зими купувати російський газ без підписання додаткової угоди, "говорить про ризики транзиту по території України в Європу".
Тристоронні газові переговори України, Росії та ЄС у Брюсселі 9 грудня завершилися безрезультатно.
Російська сторона пропонувала Україні купувати газ у "Газпрому", вимагаючи скасування накладеного на "Газпром" штрафу АМКУ в 6,4 млрд доларів в обмін на відмову від контрактної умови take-or-pay. Українська сторона, у свою чергу, відмовляється купувати російський газ без підписання додаткової угоди.