UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" вирішив повністю припинити закупівлі газу у "Газпрому" до кінця 2013 року

Жодна зі сторін офіційно не коментує ситуацію, але, за даними джерел, "Нафтогаз" не планує купувати паливо у "Газпрому" аж до кінця року, використовуючи запаси з підземних сховищ. Єдиним постачальником російського газу до країни залишиться Ostchem Дмитра Фірташа. Втім, сильні холоди можуть змінити ситуацію.

Україна з 8 листопада в особі НАК "Нафтогазу" перестала відбирати російський газ за контрактом із "Газпромом". При цьому Україна продовжує імпортувати газ із Польщі та Угорщини.

Таким чином Київ виконав обіцянку припинити державні закупівлі російського газу, якщо "Газпром" не піде на реструктуризацію боргу України за серпень. "Нафтогаз" і "Газпром" не коментують ситуацію, але в обох компаніях неофіційно підтвердили припинення постачань.

"Україна не потребує додаткових обсягів палива. Зараз досить тепла погода, і накопиченого в підземних сховищах (ПСГ - ред.) газу достатньо для роботи комунального комплексу", - повідомило джерело в "Укртрансгазі". За його словами, "Нафтогаз" поки погашає борг перед "Газпромом" темпами, співвідносними з нарахуванням відсотків за прострочення (6% річних), пише "Коммерсантъ-Україна".

"Нафтогаз" цього року взагалі більше не планує закуповувати російський газ, запевняє джерело в "Укртрансгазі". Рішення може бути переглянуто тільки в разі сильних холодів - "технічно це не створює проблем", пояснює співрозмовник.

Але в "Нафтогазі" сподіваються, що купувати газ продовжить компанія Ostchem давнього партнера "Газпрому" українського бізнесмена Дмитра Фірташа, якій потрібно завантажити до ПСГ ще близько 2 млрд куб. м.

Раніше голова правління "Укртрансгазу" заявив журналістам, що у жовтні Ostchem завантажила до ПСГ близько 4 млрд куб. м, тоді як "Нафтогаз", навпаки, підняв 2,1 млрд куб. м, і на кінець місяця у ПСГ України було 19,3 млрд куб. м газу. При цьому в Ostchem закупівлі російського газу не коментують, а міністр енергетики України Едуард Ставицький раніше заявив, що за наявними у нього з даними митниці, минулого місяця ніякі українські компанії "дешевий" російський газ не купували.

На думку Валерія Нестерова зі Sberbank Investment Research, ситуація є потенційно ризикованою для "Газпрому": якщо "Нафтогаз" спустошить ПСГ, а потім попит в Україні та Європі різко зросте через холоди, може виникнути проблема з задоволенням заявок європейських споживачів. Поточне напруження експерт пов'язує у першу чергу з політикою, а саме з прийдешнім підписанням угоди про асоціацію України і ЄС. !zn

Читайте також:

"Нафтогаз" розрахувався з "Газпромом" за жовтневий газ

Імпорт російського газу до України за 10 міс. скоротився, транзит зріс

Українські компанії не закуповували цього року газ у Росії по 260 доларів, - Ставицький