Розрахована "Нафтогазом" економічна собівартість видобутку газу в Україні на рівні 5430 грн (320 доларів) за тисячу кубометрів при курсі 17 грн/дол. є явно завищеною.
Про це у своїй статті для DT.UA пише: Людмила Симонова.
Провівши розрахунки, автор з'ясувала, що середньозважена ціна газу, враховуючи імпорт за ринковими цінами обсягу, якого не вистачає для внутрішнього споживання, становить 2222 грн/тис. куб. м, або 130,7 дол.
Симонова у своїй статті наводить проведені розрахунки вартості газу:
"І якщо ми кажемо, що в Україні для населення є газ власного видобутку та виходимо з собівартості цього газу, то необхідно врахувати, що газу, який добувається "Укргазвидобуванням", лише 13,5 млрд кубометрів. Решта газу продається за ринковими цінами й немає значення, звідки він - з України чи Росії.
Таким чином, до 13,5 млрд кубометрів потрібно докупити ще 7 млрд (тепло для населення), 0,7 млрд (бюджетних установ) і 15,1-13,5=1,6 млрд кубометрів для населення (приватних домогосподарств). Разом додатково потрібно придбати 9,3 млрд кубометрів.
Сказати, якою має бути собівартість газу на сьогодні, досить складно через помилки, необґрунтованість і некоректність у наведеному розрахунку. Але спробуємо перерахувати ці цифри та хоча б трохи наблизити їх до задекларованої економічної собівартості.
При цьому не будемо враховувати амортизацію прав користування надрами, тому що НАК за це не платить і не повинна платити. Ціну капіталу порахуємо за коректною формулою: від вартості активів у розмірі 74,2 млрд грн, а ставку ціни капіталу візьмемо як для суспільного сектора в розмірі 3%. Тоді ціна капіталу в собівартості становитиме 165 грн/тис. куб. м, або 2,22 млрд грн, що навіть удвічі більше, ніж кошти, необхідні НАКу на нові вкладення. Думаю, що цю цифру цілком можна було б зменшити вдвічі, особливо, якщо правильно визначити справедливу вартість активів.
Податок на прибуток у цій ситуації становитиме 36,2 грн. Додаємо до нього 552,2 грн (прямі витрати плюс сумнівна амортизація основних коштів, розглянуті вище) і ціну капіталу в собівартості в розмірі 165 грн й одержуємо 753,4 грн/тис. куб. м. З огляду на те, що плата за надра становить 20% від ціни, розв'язуємо нехитру алгебраїчну задачку та одержуємо 941,75 грн/тис. куб. м, де плата за надра - 188,35 грн.
До речі, населення першої категорії вже платить трохи більше за отриману нами ціну, а саме - 1075 грн/тис. куб. м, а другої категорії - майже удвічі більше! Дивно при цьому, що "Укргазвидобування" продає газорозподільним компаніям газ за фіксованим тарифом - 450 грн/тис. куб. м. Якби газорозподільні компанії залишалися державними, то різниця в ціні все одно потрапляла б НАКу. Але в ситуації, коли газорозподільні компанії на 50, а то й на всі 100% приватні, хотілося б запитати: на якій підставі ці компанії одержують 50% від різниці між 1075 та 450 грн, тобто 625 х 50% = 312,5 грн на кожній тисячі кубометрів? Сподіваюся, нескладно помножити на обсяг газу, щоб зрозуміти, що 4,2 млрд грн летять у приватні руки без будь-яких на те підстав? І це при продажі газу для населення першої категорії, про інші взагалі промовчу.
Якщо припустити, що додаткові 9,3 млрд кубометрів купуватимуть за ринковою ціною, яка в січні-березні становитиме 4080 за тисячу кубометрів, можна порахувати середньозважену ціну газу: (941,75х13,5+4080х9,3) / (13,5+9,3) = 2222 грн/тис. куб. м, або 130,7 дол. Звертаю увагу на те, що це середня ціна, яка не враховує категорії платників. Якщо знати відсоток по кожній категорії, можна було б точніше розрахувати цю величину, та, імовірно, з'ясується, що можна не підвищувати ціни для першої категорії, вона й так на сьогодні досить велика".
Відомо, що в Україні три основні категорії газоспоживачів, тобто платників за газ. Для першої категорії, при використанні до 2 тис. кубометрів газу на рік, його ціна становить 1089 грн/тис. куб. м, або 64 дол.; друга категорія при використанні до 6 тис. кубометрів платить 1788 грн/тис. куб. м, або 105,2 дол.; третя категорія споживає понад 6 тис. кубометри на рік. "Дуже хотілося б мати можливість зайти на сайт НАКу та подивитися, скільки в нас та якої категорії платників за газ. Але поки що такої можливості немає, цілком очевидно, що перша категорія - це найбільш незахищені верстви населення, тому що вкластися в 2 тис. кубометрів вдається, як правило, невеликим сільським будиночкам або квартирам, у яких власники перейшли на автономне опалення. І саме ця категорія ніяк не зможе перейти на ринкову ціну газу, тому що вже сьогодні в багатьох з них половина пенсії йде на його оплату", - пише Симонова.
Детальніше читайте у статті Людмили Симонової для DT.UA НеНАКівська ціна газу для населення - 130,7 дол. за тисячу кубометрів.