UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" погоджує з "Газпромом" графік і обсяг поставок газу

Сторони провели переговори з метою уточнити важливі деталі в рамках брюссельських домовленостей.

"Нафтогаз" і "Газпром" провели переговори

Делегація НАК "Нафтогаз України" 9-11 листопада відвідала Москву, де провела переговори з "Газпромом" з приводу узгодження графіка та об'єму майбутніх поставок природного газу до кінця 2014 р.

Як повідомив ZN.UA джерело в "Нафтогазі", делегація держхолдингу у главле з головою правління Нак Андрієм Коболевым уточнює деталі умов закупівлі російського газу в листопаді-грудні 2014 року з урахуванням положень доповнення №33 до десятирічного контракту 2009 року між "Нафтогазом" і "Газпромом".

Додаток №33 підписано в рамках так званого "зимового пакету" главами "Нафтогазу" і "Газпрому" Андрієм Коболевым і Олексієм Міллером відповідно у Брюсселі 30 жовтня. Документ обумовлює загальні умови поставок газу в листопаді-грудні 2014 року і до 31 березня 2015 року.

З тексту цього документа, який є у розпорядженні ZN.UA, випливає, що стосовно обов'язкових умов поставок газу - а саме оплати боргу за газ, поставлений "Газпромом" на адресу "Нафтогазу" в листопаді-грудні 2013 року та квітні-червні 2014 року - сторони "заявили" різні підходи.

Так, "на думку покупця (НАКа - ред.) виплата $ 3,1 млрд у рамках цього Доповнення є повною оплатою неоплачених рахунків (розрахунок базується на ціною рівної $ 268,5 за 1 тис. кубометрів)".

"Газпром" заявляє, що як продавець, що ця ж сума "є частковим погашенням заборгованості покупця" за той же обсяг газу.

Очевидно, що з цієї причини в Додатку №33 не зафіксований точний обсяг неоплаченого газу - кожна зі сторін вважає по-своєму.

Це ж обставина здатна ускладнити подальші переговори, особливо про постачання газу в період з 1 січня по 31 березня 2015 року.

Ще одним "підводним рифом", крім іншого, може стати зафіксований в Додатку №33 пункт 2.3: "Продавець починає поставку газу через дві доби після оплати Попереднього рахунку або його частини і лише в передплаченому обсязі. Поставка протягом Місяця постачання здійснюється по добі, як правило, рівномірно з допустимим відхиленням від добового обсягу поставки не більше 6,0% в обсязі, пропорційному оплаченого покупцем на відповідний місяць поставки... Покупець може подавати заявку про збільшення добового обсягу постачання до 114 млн кубометрів або про зменшення добового об'єму поставки аж до 0 кубометрів. Продавець зобов'язаний виконати таку заявку покупця у повному обсязі, у разі якщо заявка подана за двоє діб до дати передбачуваного збільшення або зменшення добового обсягу постачання.".

Крім того, в документі зазначено, що покупець - "Нафтогаз України" - повинен направити продавцю - "Газпрому" заявку "не пізніше, ніж за 5 днів до початку кожного місяця постачання в період Додаткової поставки... на необхідний обсяг газу на майбутній Місяць поставки з розрахунку не більше 114 млн кубометрів на добу".

Примітно, що оплата заявленого газу допускається як в російських рублях, так і в доларах США. Але тільки у випадку з рублевої оплатою "датою оплати всіх сум, належних продавцю..., вважається дата списання відповідних сум з рахунку покупця". Якщо оплата буде проводитися в доларах, то датою оплати буде вважатися дата надходження відповідних сум на рахунок продавця".

При нинішньому нестабільному курсі рубля це може мати істотне значення для покупця російського газу.

За попередніми даними "Нафтогазу", наприклад, 9 жовтня споживання газу в Україні всіма категоріями споживачів становить 117,5 млн кубометрів газу при планировшихся 101, 2 млн кубометрів. З початку місяця - 1 млрд 195,8 млн кубометрів при плані 910,9 млн кубометрів; з початку 2014 року споживання склало 30,8 млрд кубометрів при плані майже 20 млрд кубометрів газу. При цьому для забезпечення попиту використаний газ, що видобувається в Україні в основному "Укргазвидобуванням", російський газ поставок до 16 червня за винятком квітня та 15-ти днів червня, і "реверсний" газ, поставлений через Польщу, Угорщину та Словаччину (усього з початку року - близько 3,6 млрд кубометрів), а також з кінця жовтня - газ з ПСГ (з початку сезону відбору газу - близько 1,137 млрд кубометрів).

Як раніше повідомляло ZN.UA, брюсселький зобов'язує протокол, підписаний міністром енергетики і вугільної промисловості України Юрієм Проданом, міністром енергетики РФ Олександром Новаком і єврокомісаром Гюнтером Оттінгером 30 жовтня. У ньому передбачається тимчасова ціна на російський газ для "Нафтогазу" на період з 1 листопада по 31 грудня 2014 р. до 378 дол. При цьому уряд РФ на початку листопаді своєю постановою надав знижку в 100 дол. на кожну тис. кубометрів, що закуповуються в рамках "зимового пакету". З урахуванням значного і тривалого падіння цін на нафту, до біржових котирувань яких прив'язана ціна імпортованого Нак російського газу, Міненерговугільпром і "Нафтогаз" прогнозує, що з 1 січня 2015 р. ціна газпромоского товару значно знизиться. Точна цифра поки офіційно не називається і не узгоджена сторонами.

Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявляв, що держхолдинг заявляти і оплачувати російський газ в залежності від потреби з урахуванням економії газу, його заміщення та враховуючи температурний графік.

В даний час фахівці газової галузі України вивчають прогнози Гітрометцентра для формування коректної заявки обсягу закупівлі газу і відповідно передоплати за нього.

За даними диспетчерського управління ПАТ "Укртрансгаз", за першу декаду листопада споживання газу склало 758 млн кубометрів. В залежності від того, як підвищувалася температура навколишнього середовища, знизилися і відбір газу з ПСГ (майже вдвічі - з 61 млн до 37 млн кубів на добу) і його споживання (з 98 млн до 70 млн кубів на добу).