НАК "Нафтогаз України" направив Російській Федерації офіційне письмове повідомлення про інвестиційний суперечці за фактом незаконного захоплення Росією активів НАКу на території анексованого Криму.
"У відповідності з умовами угоди, "Нафтогаз" направив офіційний запит про проведення консультацій та переговорів з представниками Російської Федерації в цілях вирішення спору. У разі якщо спір не буде вирішений шляхом переговорів, "Нафтогаз" має намір передати його на розгляд арбітражу", - йдеться в повідомленні прес-служби держхолдингу.
Спір започатковано в рамках двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між Україною і РФ.
Раніше "Нафтогаз України" заявив, що буде добиватися через міжнародні судові інститути відновлення контролю над активами, втраченими внаслідок російської окупації Криму, і відшкодування всіх понесених збитків.
В НАК повідомляли про те, що збиток "Нафтогазу" від припиненої діяльності в Криму тільки за 2014 рік склав 13,8 млрд грн. Вартість втрачених в Криму активів становить 15,7 млрд грн.
Зокрема, "Нафтогаз" втратив в Криму і на шельфі 15 родовищ нафти і газу, 3 перспективні площі покладів нафти і газу, Глібовське підземне газосховище, понад 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 29 одиниць плавзасобів, 4 плавучі бурові установки, серед яких дві сучасні високотехнологічні – "Петро Годованець" та "Незалежність", а також багато інші об'єкти виробничої інфраструктури.
Крім того, упущена можливість вести розробку родовищ, запаси яких складають близько 50 млрд куб м газу, 3,5 млн тонн нафти і 1 млн тонн газоконденсату, нагадують в НАК.
Варто нагадати, що сьогодні Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) розглядає позов проти Росії за поданням Міністерства юстиції України. Справа стосується визнання незаконної окупації АР Крим, компенсації збитків, завданих цією окупацією, фіксації порушення конституційних прав громадян під час захоплення влади в Криму Російською Федерацією та подальшої діяльності так званої окупаційної влади. У позові заявлено про збитки, завдані, зокрема, 4 тис. суб'єктам господарської діяльності, серед них і державному "Чорноморнафтогазу". Термін подання пояснень за цим позовом продовжений Європейським судом до кінця поточного 2015 року.
Як повідомлялося, екстрене переміщення "вишок Бойка" - бурових установок "націоналізованого" окупантами "Чорноморнафтогазу" - під військовим конвоєм ближче до берегів Криму може бути пов'язано з можливим ризиком їх арешту за готують позовом "Нафтогазу". Судовий процес у Стокгольмі або в Лондоні буде розпочато незабаром, захищати інтереси Наку, можливо, буде одна з американських юридичних фірм.
Після анексії Криму, компанія "Чорноморнафтогаз" була перереєстрована в РФ, пізніше окупаційна влада прийняла рішення "націоналізувати" майно цього підприємства і внести його в статутний капітал новоствореної компанії Кримське республіканське підприємство "Чорноморнафтогаз".
Нагадаємо, саме завдяки ZN.UA і журналістам Олексі Шалайскому і Юрію Ніколову у травні 2011 року стало відомо про те, що державна компанія "Чорноморнафтогаз" придбала за $ 440 млн дві самопідйомні бурові установки (СПБУ). Їх називають "вишками Бойка" на честь колишнього міністра енергетики і вугільної промисловості Юрія Бойка. Зараз він є народним депутатом від "Опозиційного блоку" і має недоторканність. ГПУ розслідує скандальну закупівлю вишок "Чорноморнафтогазу", Бойко проходить як свідок.