UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" намагається повернути Україні мінімум півмільярда кубометрів чорноморського газу

У Москві проходять переговори між "Нафтогазом" і "Газпромом" щодо повернення Україні газу на кримському шельфі.

З анексією Кримського півострову Росією Україна втратила доступ до мільярдних ресурсів вуглеводнів українського шельфу Чорного моря і запасів газу в ПСГ державного ПАТ "Чорноморнафтогаз".

Як повідомило ZN.UA джерело в Міненерговугільпромі України, делегація НАК "Нафтогаз України", очолювана головою правління Андрієм Коболевым , проводить у Москві переговори з керівництвом "Газпрому" з ряду питань, в першу чергу - з повернення українського газу з кримської території.

Зокрема, представники "Нафтогазу" наполягають на поверненні мінімум 500 млн кубометрів газу, що належать українському державному холдингу і знаходяться в підземному сховищі ДАТ "ПАТ Чорноморнафтогаз" (100% акцій якого юридично знаходяться в корпоративному управлінні "Нафтогазу України").

За даними джерела, в ПСГ "Чорноморнафтогазу" знаходиться 1,1 млрд кубометрів активного газу.

Ситуація ускладнена тим, що юридично право власності української сторони "Газпром" прямо не заперечує. Але практично менеджмент української держкомпанії "Чорноморнафтогаз" з осені 2013 р. замінений ставлениками "Газпрому".

Крім того, державні органи України не змогли домогтися виплат від російської сторони не тільки по законному майну України на незаконно захопленый АРК, але й компенсації за видобуваються ресурси нафти і газу "Чорноморнафтогазом", що обчислюються трильйонами кубометрів газу та сотні мільйонів тонн нафти.

Більш того, вартість природного газу, що знаходиться в ПСГ "Чорноморнафтогазу" і належить НАКу, на порядок нижче вартості газу, що імпортується українською стороною у тому числі з РФ.

Як відомо, у ході і в результаті досягнутих домовленостей у Брюсселі 30 жовтня 2014 р. з тимчасового "зимового пакету" між "Нафтогазом України" і "Газпромом", а також між Україною, РФ і Єврокомісією проблема повернення та компенсації Україні вуглеводнів чорноморського шельфу, на жаль, ніяк не зафіксована.

Однак джерело наполягає, що "Нафтогаз України" не повинен, маючи юридичні права, мовчки погодитися з збитками і недоотриманим прибутком, а також нехтувати конституційним правом України та її громадян на надра, їх володіння і використання їх ресурсів, у даному випадку вуглеводневих, в інтересах та на користь громадян України та її держкомпаній, яким є держхолдинг "Нафтогаз України".

У травні прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявляв, що Росія "вкрала нафтовидобувні поля, компанії, офшорні вишки і ті, які на суші", в цілому - понад 2 мільярдів кубометрів українського газу. Тому Київ буде домагатися в Стокгольмському суді компенсаий від захоплення Росією "Чорноморнафтогазу".

Нагадаємо, раніше "Дзеркало Тижня. Україна" провело ряд розслідувань щодо діяльності "Чорноморнафтогазу" і сумно відомих "вишок Бойка".

6 березня 2014 року виконавець корупційної оборудки з "вишками Бойка" Валерій Ясюк очолив "Укртрансгаз". Проте вже 8 березня Кабмін усунув Ясюка від керівництва "Укртрансгазом". 8 квітня ZN.UA повідомляло, що керівник "Укртрансгазу" Ясюк подав у відставку.

Він з травня 2013-го був членом правління НАК "Нафтогаз України". До цього він з жовтня 2009-го працював головою правління ДАТ "Чорноморнафтогаз", що входить в структуру Наку.

Саме Ясюк підписував документи про купівлю скандальних "вишок Бойка". Тоді держкомпанія на тендері придбала дві морські бурові платформи за ціною 400 млн дол. кожна. При цьому ціна першої платформи виявилася завищеною майже на 150 млн дол., другий - на 200 млн.