Нацбанк України (НБУ) оприлюднив проект структури валютного регулювання, яке набуде чинності разом із введенням в дію закону "Про валюту та валютні операції" 7 лютого 2019 року. Відповідно до закону низку кроків для лібералізації валютного регулювання буде запроваджено одразу після початку дії закону, зокрема, буде дозволено online купівлю іноземної валюти фізособами.
Як повідомляє прес-служба НБУ, граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами буде розширено до 365 днів (зараз він становить 180 днів). Також буде скасовано валютний нагляд для експортно-імпортних операцій на суму до 150 тисяч гривень. Скасують й індивідуальні валютні ліцензії, з'явиться система електронних лімітів.
Також будуть скасовані санкції у вигляді припинення зовнішньо-економічної діяльності за порушення строків розрахунків. А ще дозволять online купівлю валюти, на неї розповсюджуватиметься аналогічний ліміт, як і на купівлю готівкової валюти (зараз – до 150 тисяч гривень на день в еквіваленті).
"Чи будуть в нових нормативно-правових актах інші кроки з валютної лібералізації, окрім тих, що вже передбачені законом, залежатиме від макроекономічних умов на момент завершення роботи над новим валютним регулюванням", - підкреслив заступник голови Нацбанку Олег Чурій.
Також у НБУ зазначили, що на відміну від заплутаної чинної бази з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання, нова база "буде простою, зрозумілою та доступною" і складатиметься з семи нових актів.
Нагадаємо, що у червні Верховна Рада прийняла президентський закон "Про валюту". Проект закону №8152 підтримали 228 народних депутатів. Закон встановлює загальний режим здійснення валютних операцій на території України, торгівлі валютними цінностями, транскордонного переведення та переміщення валютних цінностей.
Як писав у своїй статті для DT.UA Олександр Ситухо, основні зміни зводяться до скасування індивідуального ліцензування окремих валютних операцій, в першу чергу, відкриття розрахункових та депозитних рахунків в іноземних банках, а також інвестування за межі України в іноземні цінні папери та інші активи. Детальніше читайте в матеріалі "Прорив валютної греблі?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".