Закон "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг" набрав чинності у четвер, 8 грудня.
Згідно документу, керівництво комісією здійснюють центральний апарат і територіальні органи. До складу комісії входитимуть сім чоловік, включно з головою комісії.
Кандидатури членів НКРЕКП обираються шляхом відкритого конкурсного відбору за рішенням Конкурсної комісії, яка діє при президентові України Петрі Порошенко. До складу Конкурсної комісії входить п'ять осіб, двоє з яких призначаються Комітетом Верховної Ради України з питань ЖКГ, троє – Комітетом Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Кандидатури членів Конкурсної комісії, запропоновані профільними комітетами, затверджуються Верховною Радою. При цьому Конкурсна комісія вважається дійсною при наявності в її складі щонайменше чотирьох людей.
Термін повноважень члена Конкурсної комісії становить три роки, але може бути перерваний достроково за ініціативою органу, який прийняв члена Конкурсної комисії, або за його власною ініціативою.
Конкурсна комісія передає на розгляд президента України кандидатури, які отримали найвищий рейтинг та пройшли передбачену законом про НКРЕКП перевірку, із розрахунку двох кандидатів на одну посаду члена комісії.
Термін повноважень члена комісії становить шість років без права повторного переобрання на посаду більше двох разів поспіль. У ряді випадків членство в комісії може бути припинено за рішенням президента.
Голова НКРЕКП обирається членами регулятора шляхом таємного голосування. Він переобирається кожні два роки з дня затвердження першого складу комісії.
У прикінцевих положеннях мова йде про ротацію, яка буде застосовуватися до чинного голови та членів НКРЕКП згідно з рішенням за підписом президента України. Члени регулятора підлягають звільненню в три етапи.
Перших трьох членів повинні змінити протягом шести місяців з моменту вступу в силу закону, ще двох – протягом 18 місяців, решту – протягом 36 місяців.
Відповідний законопроект був розроблений в лютому 2016 року Комітетом Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Кілька разів він допрацьовувався і 22 вересня 2016 року був прийнятий Верховною Радою України. Президент України Петро Порошенко підписав його 23 листопада 2016 року.
У липні цього року Верховна Рада не змогла ухвалити закон про НКРЕКП. За відповідний закон проголосувало лише 188 депутатів, за рішенням 258 депутатів документ був відправлений на доопрацювання.