Більшість українців (42,4%) оцінили матеріальне становище своєї сім’ї словами «у цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі». Про це свідчать результати опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.
Другою великою групою (38,8%) є ті, хто відповів, що їм «вистачає коштів лише на харчування та на придбання необхідних недорогих речей». Забезпеченими себе назвали 7,2% опитаних громадян, а 9,8% сказали, що «ледве зводять кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти». Але якщо у червні 2021 року 0,9% опитаних дали відповідь «ми можемо собі дозволити придбати практично все, що хочемо», то зараз таку відповідь не дав жоден респондент.
Як зазначають у Фонді «Демократичні ініціативи», рівень добробуту власної сім’ї, як правило, громадянами оцінюється краще, ніж економічна ситуація в країні. За даними опитування, проведеного у лютому-березні 2023 року, оцінка добробуту родини українцями дещо покращилася і стала близькою до показників, які були зафіксовані у травні 2021 року (35% – «дуже» або «досить» поганий, 50% – як «не поганий і не добрий», 12% – як «добрий» або «дуже добрий»). З того часу оцінки рівня добробуту власної родини дещо погіршилися (відповідно 37%, 51% і 10,5%) і статистично значуще не відрізняються від тих, які спостерігалися у вересні-жовтні 2022 року.
Лише 8,3% опитаних вважають, що в найближчі три місяці рівень добробуту їхніх сімей зміниться на краще, а 25,1% очікують, що ситуація погіршиться.
Опитування проводилося з 8 по 15 грудня 2023 року методом face-to-face. Всього опитали 2019 респондентів віком від 18 років в областях України підконтрольних уряду, але у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях лише там, де не ведуться бойові дії.
Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення). Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Нагадаємо, більше половини українських громадян (58%) вірять, що Україна переможе у війні в короткостроковій перспективі, 6% – у найближчі кілька місяців, 21% – до літа наступного року, ще 31% – через один-два роки. Серед політиків, посадовців та громадських діячів українці найбільше довіряють президенту Володимиру Зеленському, очільнику Миколаївської ОВА Віталію Кіму та міністру закордонних справ Дмитру Кулебі.