UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мораторій на землю може обійтися Україні в 2-75 тисяч євро на людину

Україна повинна буде виконувати рішення Європейського Суду з прав людини.

У тому випадку, якщо проблема мораторію не буде вирішена в раніше обумовлений період, Європейський Суд з прав людини перейде до призначення грошової компенсації - від 2 до 75 тисяч євро для одного позивача в залежності від оцінки кожного конкретного позову. Про це на круглому столі "Конституційне право власності на землю" заявила представник Міністерства юстиції, начальник Управління координації виконання рішень Європейського суду з прав людини та інформування Комітету міністрів Ради Європи Аліса Пєтухова, повідомляє ЄП.

За її словами, рішення ЄСПЛ у справі "Зеленчук і Цицюра проти України" не дає Україні вибору, виконувати рішення ЄСПЛ чи ні.

"Україна повинна виконати це рішення, причому зробити це "належним чином", - заявила Пєтухова.

"З 1995 року, коли Україна вступила до Ради Європи вона взяла на себе зобов'язання виконувати рішення Європейського Суду. Рішення ЄСПЛ для України - це не рекомендація, це вказівка. І часу (для виконання рішення - ред.) не так багато, тому що наступними рішеннями ЄСПЛ, а такі будуть, буде призначати позивачам справедливу сатисфакцію. А це ляже додатковим навантаженням на бюджет", - вважає представник Мін'юсту.

За її словами, рішення суду по цій справі носить системний характер. Тобто проблема мораторію повинна бути вирішена не тільки щодо окремих заявників, а в цілому.

Якщо вона не буде вчасно врегульована, зазначає Пєтухова, ЄСПЛ по інших справах перейде до призначення грошової компенсації від 2 тисяч до 75 тисяч євро, що залежить від оцінки з боку ЄСПЛ кожного конкретного позову.

Не виконавши рішення ЄСПЛ, Україна може дуже скоро отримати наступне пілотне рішення. Це означає, що дане рішення ЄСПЛ буде стосуватися всіх потенційних позовів з України.

Нагадаємо, що Верховна Рада 7 грудня 2017 року прийняла в цілому законопроект №7350, який подовжує мораторій на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2019 року. Група з 55 народних депутатів у лютому 2017 року звернулася до Конституційного суду щодо питання скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення.

У лютому 2018 року Конституційний суд України відмовив у відкритті конституційного провадження про скасування мораторію.

ЄСПЛ наприкінці травня ухвалив рішення про те, що постійне продовження в Україні мораторію на продаж земельсільськогосподарського призначення порушує права людини.

Докладніше про необхідність відкриття земельного ринку читайте у статті Павла Кулинича "Земля в "законі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".