Україні в критичній ситуації, що склалася, необхідна фінансова подушка в розмірі 4-5 млрд доларів. Про це розповів заступник голови офісу президента Ростислав Шурма в інтерв'ю для РБК-Україна. За оцінками ZN.UA, цю суму пообіцяли виділити різні міжнародні партнери України. Хоча, це, звичайно, не «подарунки», а кредити та кредитні гарантії.
«Ми бачимо, що безповоротні втрати становлять у такій стресовій ситуації, як зараз 2-3 млрд доларів на місяць. Це і зупинені інвестиції, і додаткова інфляція, втрати у туристичній сфері, скорочення авіаперевезень. Є ще спекулятивний тиск на фінансові ринки, що блокує запозичення, тисне на курс. Це окрема сума. Спекулятивний тиск на валютний ринок близько 1,5-2 мільярди доларів. Ми вважаємо, що подушки в 4-5 млрд доларів має бути достатньо, щоб продовжувати державні програми, які ми запланували. Але зовнішня ситуація може змінюватись», - сказав Шурма.
У своїй статті Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, порахувала, що міжнародні партнери готові надати Україні мікрофінансування на суму близько 4,5 млрд дол. допомоги.
«Якщо до всього перерахованого додати ще 2 млрд дол., які ми можемо отримати в першому півріччі цього року за програмою, що діє, з МВФ, то сума перевищить навіть сміливі очікування офісу президента », - зазначила вона.
Втім, з кінця жовтня минулого року, за даними НБУ, через панічні настрої, що наростають, Україна відтік приватного капіталу склав понад мільярд доларів, дивідендів вивели з країни більш ніж на 3,5 мільярда доларів (обсяги зросли майже втричі). Тільки за цими двома позиціями наші втрати вже зрівнялися з обіцяною нам допомогою. А у нас ще й портфельні інвестиції у «мінусах», і торгові кредити там же, і втрати з ОВДП. 2020 року наш платіжний баланс був профіцитним і ми отримали з-за кордону на 5,3 млрд дол. більше, ніж здійснили зовнішні платежі. Наразі наш платіжний баланс, за попередніми даними НБУ, у «мінусі» на 2,5 млрд дол., а рік і паніка тільки розпочалися.
Читайте повністю статтю Юлії Самаєвої, редактора економіки ZN.UA –«Міжнародна фінансова допомога Україні: хто, скільки і навіщо».