Міністри фінансів країн G7, які зберуться цього тижня в Італії, спробують знайти спільну позицію щодо того, як використати заморожені російські активи для допомоги Україні та як протистояти посиленню позицій товарів із Китаю на ключових ринках. Про це повідомляє Reuters.
Міністри фінансів і глави центральних банків країн G7 - США, Японії, Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії та Канади, зустрінуться в п'ятницю і суботу 24-25 травня.
У G7 вже кілька тижнів обговорюють, як найкраще використати заморожені російські активи на суму близько 300 мільярдів доларів.
Сполучені Штати намагаються знайти спосіб використати майбутні доходи від цих коштів, або шляхом випуску облігацій, або, що більш ймовірно, наданням кредиту, що може забезпечити Україні до 50 мільярдів доларів у найближчій перспективі.
Однак багато юридичних і технічних аспектів потребують узгодження, а це означає, що на зустрічі в Італії не очікується досягнення детальної угоди.
У такому разі, продовжаться неформальні переговори, щоб зрештою представити пропозицію лідерам країн G7, які зустрінуться в Італії 13-15 червня.
Ідея випуску облігацій для України країнами G7, схоже, втратила актуальність, і тепер США пропонують позику, забезпечену доходами від заморожених активів.
Хто адмініструватиме позику — Світовий банк чи якась інша установа, як вона буде гарантована, як можна оцінити майбутні прибутки і що станеться у випадку мирної угоди з Росією — всі ці аспекти ще не з'ясовувалися.
Європейські чиновники налаштовані особливо обережно, а один з дипломатів ЄС заявив, що для прийняття остаточного рішення знадобляться "тижні, якщо не місяці".
Цього року Італія головує в G7, і міністр економіки країни Джанкарло Джорджетті заявив минулого тижня, що пропозиції США щодо використання російських активів можуть мати "досить серйозні юридичні наслідки", які ще потребують роз'яснення.
Росія неодноразово попереджала Захід про наслідки, якщо її активи будуть конфісковані, і звинувачувала Вашингтон у залякуванні Європи, щоб змусити її зробити більш радикальні кроки.
Перспективи світової торгівлі стануть ще однією центральною темою зустрічі міністрів фінансів після того, як минулого тижня Сполучені Штати оголосили про різке підвищення тарифів на низку китайських товарів.
Джорджетті заявив про "торгову війну", яка відображає геополітичну напруженість, і попередив про ризик "фрагментації" для світової торгівлі.
Сполучені Штати не закликають своїх партнерів вжити аналогічних заходів проти Китаю, але один із чиновників заявив, що вони, ймовірно, наполягатимуть на тому, аби в комюніке G7 було висловлено спільне занепокоєння тим, що Вашингтон називає "надлишковими виробничими потужностями" Пекіна.
Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила у вівторок, 21 травня, що Сполученим Штатам і Європі необхідно спільно протистояти загрозі китайського імпорту, щоб зберегти життєздатність виробників по обидва боки Атлантики та сприяти розвитку своїх внутрішніх галузей екологічно чистої енергетики.
Інші теми, які обговорюватимуться на зустрічі, згідно з офіційною програмою, включатимуть вплив штучного інтелекту на світову економіку та "підбиття підсумків" щодо санкцій проти Росії.
Оподаткування також буде на порядку денному: Італія намагатиметься відродити угоду про глобальний мінімальний податок на транснаціональні корпорації, яка не була повністю реалізована через протидію в США та інших країнах.
За даними ЗМІ, Німеччина готова підтримати план США щодо використання майбутніх доходів від заморожених російських активів, які здебільшого зберігаються в Європі, для надання допомоги Україні на 50 млрд доларів.
Згода Німеччини може стати вирішальним кроком, який наблизить Вашингтон і його союзників до отримання нового великого пакету допомоги Києву, а також забезпечить залученість США незалежно від результату виборів президента в листопаді.
Про те, які варіанти щодо заморожених активів РФ розглядаються і скільки може отримати Україна, раніше розповідала Олена Галушка.