UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінфін закликав FATF внести Росію до чорного списку: її незаконна діяльність загрожує глобальному миру

За останні кілька місяців РФ активізувала шантаж країн-членів FATF для залучення їх на свій бік.

Міністерство фінансів України та Державна служба фінансового моніторингу України закликають Групу з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) під час пленарних засідань у Парижі 23-27 жовтня внести Росію до чорного списку та оприлюднити розширену заяву щодо того, які ризики ця країна створює для світової фінансової системи.

«Росія ще ніколи не була так близько до найнебезпечніших світових режимів і терористичних організацій. Беззаперечними є докази того, що незаконна діяльність Росії загрожує глобальному миру та безпеці. Дедалі частіші порушення Росією міжнародних норм свідчать про те, що сьогодні захист міжнародної фінансової безпеки має бути глобальним пріоритетом», - заявив голова Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Черкаський.

В свою чергу в Мінфіні зазначили, що існують докази того, що з червня Росія значно збільшила кількість порушень стандартів FATF. Серед них - відверте визнання президентом РФ Владіміром Путіним того, що російська держава повністю фінансувала ПВК “Вагнер” на суму 1 млрд доларів США, а також посилення співпраці Росії з країнами, що перебувають під санкціями ООН і внесені до чорного списку FATF - Іраном і Північною Кореєю.

«Торгівля зброєю між цими країнами збільшується, що є прямим порушенням санкцій ООН і стандартів FATF. Росія також не змогла запобігти використанню своїх криптовалютних бірж для переказу коштів, пов'язаних з терористичними та злочинними організаціями», - зазначили в міністерстві.

Також Росія за останні місяці активізувала спроби шантажу країн-членів FATF для залучення їх на свій бік, порушуючи процеси та процедури, засновані на правилах FATF. Тактика шантажу варіюється від тиску на африканські країни з метою ратифікації статусу спостерігача Росії в Групі з протидії відмиванню брудних грошей у Східній та Південній Африці до залучення підтримки з боку Китаю та Саудівської Аравії, посилаючись на захист торговельних відносин, а також погроз внести зміни до ключових торговельних та оборонних угод з Індією, якщо вони не підтримають блокування подальших дій FATF.

Міністр фінансів України Сергій Марченко нагадав, що у лютому FATF прийняла рішення про призупинення членства Росії, визнавши, що її дії суперечать основним принципам організації. Однак з  того часу РФ лише посилила порушення стандартів FATF та санкцій ООН.

«Росія висміює принципи FATF і використовує закулісну підступну тактику, щоб спробувати запобігти подальшим обмежувальним заходам, покликаним протистояти ризикам для глобальної фінансової безпеки, які вона створює. Ця відверта політизація нейтрального, заснованого на правилах процесу не може залишитися непоміченою. Росія має бути внесена до чорного списку FATF, а відповідна заява з детальним описом ризиків має бути опублікована, щоб попередити міжнародну фінансову спільноту», - наголосив Марченко.

Читайте також: США внесли титанову компанію російського олігарха Шелкова до чорного списку

FATF (англ. Financial Action Task Force on Money Laundering) - міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей - міжурядовий орган, метою роботи якого є розвиток та впровадження на міжнародному рівні заходів та стандартів боротьби щодо відмивання грошей.

В чорному списку FATF визначає країни або юрисдикції з серйозними стратегічними недоліками щодо протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Ці юрисдикції підлягають заклику до дій для захисту міжнародної фінансової системи. На разі до чорного списку FATF включені КНДР, Іран та М'янма.

Мінфін та Держфінмоніторинг запропонували FATF внести Росію до «чорного списку» на засіданні в Парижі, яке відбулось 19-23 червня. Тоді глава Мінфіну Сергій Марченко зазначив, що представники РФ намагаються шантажувати членів FATF, що є ще одним прикладом грубого порушення зобов'язань з боку Росії.