В України будуть законні підстави подати позов до Стокгольмського арбітражного суду до Російської Федерації у випадку, якщо буде обмежено постачання російського газу. Про це заявив міністр юстиції України Павло Петренко на прес-конференції в Києві у вівторок, 8 квітня.
Він зазначив, що Україна як і раніше вважає діючими "харківські угоди", які Росія денонсувала в односторонньому порядку.
"Є група харківських договорів, є певна ціна. Ми визначили, що за цією ціною купуємо газ. Якщо Росія, зі свого боку, буде обмежувати та зупиняти постачання газу, в України є підстави звернутися до суду", - сказав він.
Раніше прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що Україна вважає економічно виправданою ціною на російський газ $ 268 за тис. куб. м і готова купувати паливо у "Газпрому" тільки за цією вартістю.
Як зазначив Петренко, у випадку, якщо Росія вважає, що Україна зобов'язана платити більшу ціну на газ, вона також може звернутися до суду.
"Якщо Росія вважає, що вона хоче отримувати від нас більш високу ціну, вона також повинна звернутися до суду і довести свою позицію", - сказав міністр.
Нагадаємо, що після незаконної анексії Криму Росія в односторонньому порядку денонсувала низку угод з Україною щодо Чорноморського флоту, в тому числі і "харківські угоди", які закріплювали надання Києву газової "знижки".
Після цього влада РФ заявила, що з 1 квітня позбавить Україну "знижки" на газ, підвищуючи його вартість до $ 485, і навіть збирається вимагати повернення $ 11 млрд "втраченої вигоди" через її надання за останні три роки.
Проте, як писало ZN.UA, згідно з міжнародним правом, міжурядові угоди (яким є "харківська угода") не можуть бути припинені протягом трьох місяців з дати отримання другою стороною належного повідомлення. Тобто це означає, що ціна на поставлений в Україну російський газ мала б розраховуватися з урахуванням 100-доларової "знижки" ще як мінімум три місяці, до 1 липня 2014 року.
Також, як раніше писало ZN.UA, на думку юристів, сам лише факт подання позову "Нафтогазу" до Стокгольмського арбітражу може переконати Росію знизити ціну на газ. Адже порушення справи змусить російську сторону "розкрити свої карти" в суді, в тому числі висвітлювати певні факти і події, які вона воліла б не виносити на публіку і тим більше не документувати офіційно. !zn
Читайте також:
Україна може звернутися до Стокгольмського суду для вирішення питання ціни на газ
Яценюк згоден купувати газ у Росії лише за ціною не вище $ 268 за тис. куб.м