UA / RU
Підтримати ZN.ua

Милованов каже, що не може очолити НБУ

За словами екс-міністра економіки, йому не дозволяє законодавство.

Колишній міністр економіки і президент Київської школи економіки Тимофій Мілованов заявляє, що згідно із законодавством він зараз не може претендувати на посаду глави Національного банку України замість звільненого 3 липня Якова Смолія.

"Це неможливо. Є закон про НБУ і Кабміні, який вимагає, щоб така людина як я після закінчення терміну повноважень міністра повинен почекати один рік. Про мене можна говорити тільки з березня наступного року", - сказав Мілованов в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера "в п'ятницю ввечері, відповідаючи на питання, чи претендує він на посаду глави НБУ.

При цьому прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що нового главу центробанку, швидше за все призначать найближчими днями.

Читайте також: В "Слузі народу" назвали своїх кандидатів на главу НБУ і розповіли, коли його призначать

1 липня голова правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, яке не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. У разі звільнення Смолія, тимчасово керувати НБУ буде його заступниця Катерина Рожкова. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку глави Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про таке рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічною заявою виступив МВФ.

Пізніше Яків Смолій пояснив, що мав на увазі, коли говорив про систематичний політичний тиск, через який він був змушений написати заяву про відставку. За його словами, мова йде про кампанію, яку розгорнули низка народних депутатів, а також про дії Ради Національного банку і його голови Богдана Данилишина.

У свою чергу глава комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив про те, що у президента Зеленського є кандидати на посаду глави НБУ. Ці кандидатури обговорюють під час консультацій.

3 липня Верховна Рада 286 голосами підтримали відставку Смолія.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозованих наслідки відставки глави НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» в ZN.UA.