Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв стверджує, що згідно з підписаними контрактами на постачання електроенергії між Росією і Україною, українська електроенергія буде поставлятися в так званий "Кримський федеральний округ".
За словами Медведєва, у нього викликали здивування заяви українських колег про невідповідність підписаних контрактів інтересам України.
"Деколи дивуєшся тому, що говорять українські колеги про співпрацю з Росією. Наприклад, по темі поставок електроенергії. Ясно ж, що це зроблено на прохання українців. Ясно ж, що все погоджено з Україною. Але - ні, не подобається деяким українським начальникам вже підписаний договір. Начебто і вигідно, але все одно вимагають дати пояснення по договірним пунктам, які "не відповідають інтересам Украïни", - заявив Медведєв.
Він також повідомив, що згідно з контрактами електроенергія з України буде поставлятися в так званий "Кримський федеральний округ" і пригрозив підняттям цін для України.
"Тому хочу спеціально відзначити дві речі для нетямущих. Перше. На підставі контракту електроенергія поставляється і в Україну, і в Кримський федеральний округ, тобто в Росію. Саме так. І ніяк інакше. Друга. Якщо нашим українським партнерам не подобаються російські ціни на електроенергію - ми можемо їх збільшити", - підкреслив прем'єр-міністр Росії.
Напередодні Арсеній Яценюк зажадав у листі від міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина роз'яснити, як у контракті українська сторона могла погодитися на пункти, які не відповідають інтересам України. Серед іншого, у Яценюка викликало подив:
- позначення АР Крим в контракті як "Кримський федеральний округ";
- можливість підвищення в односторонньому порядку з боку РФ вартості електроенергії, в той час як ціна на електроенергію в Крим повинна залишатися фіксованою;
- умови "Бери або плати";
- штраф у розмірі 20% від погоджених або фактично поставлених обсягів електроенергії у разі обмеження поставок в Крим;
Демчишин у свою чергу заявив, що в оригіналі документа немає згадки "Кримського федерального округу" і, можливо, така термінологія була використана в проекті документу. Він також стверджує, що Україна може відмовитися від закупівлі електроенергії за невигідною для себе ціною і взагалі розірвати контракт у разі необхідності.