UA / RU
Підтримати ZN.ua

Малюська назвав цікаву причину затягування з введенням реєстру олігархів

Щоправда, не навів жодних фактів на підтвердження своїх слів.

Єврокомісія вимагає в України дочекатися висновку Венеційської комісії перед імплементацією закону про олігархів, інакше вступ України в Європейський Союз виявиться під загрозою. Таку версію озвучив в ефірі телемарафону міністр юстиції Денис Малюська.

Повідомлення було розповсюджене державним "Укрінформом", що знаходиться в управлінні Міністерства інформаційної політики.

“Справа в тому, що формування реєстру олігархів, взагалі імплементація закону про олігархів - це умова, яку нам наші європейські колеги поставили для перемовин щодо вступу України до Європейського Союзу. Іншими словами, якщо ми належним чином імплементуємо реєстр олігархів і взагалі закон про олігархів, це стане передумовою для того, щоб з нами розпочали перемовини з тим, щоб ми досить швидко, оперативно стали членами Євросоюзу”, - розповів Малюська.

Читайте також: Названо найвпливовіших олігархів та найбільш олігархізовані області України

За його словами, у противному разі, якщо Україна імплементує закон і взагалі механізм обмежень олігархів не в тому баченні, як це бачать наші колеги з Євросоюзу, з Венеційської комісії, це заблокує Україні подальші перемовини і вступ до Європейськоо Союзу.

Ніяких фактів на підверження такої заяви Малюська не навів. 

“Імплементування закону зараз, не маючи на руках висновку Венеційської комісії, створило б чимало ризиків того, що все, що б ми створили, довелося відкатувати потім назад. “Тому на прохання наших європейських партнерів, ми зараз очікуємо висновок Венеційської комісії”, - пояснив міністр юстиції.

Перепон з боку української влади, стверджує Малюська, немає.

"Насправді Україна, українські органи державної влади повністю готові імплементувати закон хоч зараз. Закон готовий, реєстр готовий, підзаконні акти прийняті, методика визначення осіб, які потрапляють в реєстр, так само готова. Тобто насправді хоч завтра ми цей закон готові імплементувати. Єдиний бар’єр - це якраз вимоги Єврокомісії зачекати і побачити, що скаже Венеційська комісія після аналізу нашого закону

Читайте також: РНБО хоче заплатити мільйони за реєстр з кількома олігархами

Нагадаємо, що міністр юстиції як мінімум оминув своєю увагою той факт, що закон про олігархів був направлений в Венеціанську комісію вже вдруге.

Причому, перший раз закон направили на експертизу виключно на вимогу депутатів, а ніякої не  Єврокомісії. 

Другий раз законопроєкт зажадала Венеціанська комісія. Але сталося це ще в 2021 році, коли ні про які перспективи вступу України до Європейського Союзу не йшлося.

"Венеційка" почала розглядати закон ще наприкінці 2021 року. Причому, наголошувала,  що висновок буде надано за терміновою процедурою.

Нагадаємо також, що гальмуванння закону відбувалося якраз всередині України. Закон почали розробляти ще за часів президентства Петра Порошенка. 

Проте проголосувала закон Верховна Рада лише на другому році президентства Володимира Зеленського. Чомусь не чекаючи висновків Венеціанської комісії.

Депутати дивним, або добре прорахованим, поспіхом проголосували законопроєкт на засіданні 23 вересня 2021 року. При тому, що їхню увагу звертали на низку юридичних колізій, які стосуються як визначення поняття олігарх так і органу, який буде їх визначати.

Проте у Зеленського заявили, що у переголосуванні немає необхідності.

4 листопада закон підписав Голова ВР Руслан Стефанчук. 5 листопада закон підписав Президент Володимир Зеленський.

А 1 березня 2023 року Кабінет міністрів України ухвалив рішення щодо зміни дати набуття чинності реєстру олігархів. Відтепер строк, порядок формування і ведення цього реєстру встановлено не раніше ніж «через три місяці з дня опублікування висновку Венеційської комісії», йдеться у розпорядженні уряду №177. Хоча, за твердженням міністра Малюські, у влади все готове, щоб імплементувати закон хоч завтра. 

Чому Україні не вибратися із олігархічної пастки, хоч би що нам обіцяли, ZN.UA писала одразу після ухвалення закону. Детальніше про те, як законопроєкт здатний вплинути на олігархів і про справжні мотиви його прийняття, читайте в статті Юлії Самаєвої - «Закон про олігархів прийнятий. Про що він говорить, а про що замовчує».