UA / RU
Підтримати ZN.ua

Люди понесли депозити у банки

Здебільшого це тримісячні вклади

Вперше з початку повномасштабної війни в банках почали збільшуватися строкові вклади у гривні та іноземній валюті, як від фізичних, так і юридичних осіб. Повідомляє НБУ в Огляді банківського сектору за третій квартал 2022 року.

Поки що ріст доволі скромний - на 2,2%, але вперше з початку війни депозити взагалі почали зростати. Здебільшого нові вклади люди роблять на строк до трьох місяців, їхня частка, у порівнянні із довоєнними часами, подвоїлася. Валютні депозити зросли ще більше - на 5,9%, якщо порівнювати із початком року.

Серед основних причин приросту депозитів НБУ називає довгоочікуване збільшення відсоткових ставок за гривневими вкладами у відповідь на підвищення облікової ставки НБУ та інфляції. Найстрімкіше зросли ставки якраз за тримісячними депозитами фізичних осіб у гривні – у середньому на 3.2 в. п. до 11.3% річних. Ріст же валютних вкладів зумовлений дозволом НБУ купувати валюту за обмінним курсом близьким до офіційного для відкриття вкладів на термін не менше трьох місяців.

Приріст депозитів, у свою чергу, сприяв збільшенню ліквідності банківської системи в цілому та стійкості великих роздрібних банків. І попри значні відрахування в резерви, за квартал банківський сектор нарешті отримав прибуток у 12 млрд грн, після збиткового першого півріччя.

Загалом обсяги зобов’язань, тобто залучених коштів, платоспроможних банків зросли на 7,9% за третій квартал, і хоча більшою мірою цей ріст пов'язаний із курсовими переоцінками, ці кошти надалі залишаються головним джерелом (86.8% у загальній структурі) фондування банків, а отже запорукою їхньої міцності.

Попри те, що депозити важливі для стійкості фінансової системи країни, не варто нести свої кревні у перший ліпший банк. Олександр Болтян у тексті "Депозити безпечні і не дуже" дає поради, як заощаджувати гроші із мінімальними ризиками.