UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курс валют: експерти спрогнозували, до чого готуватись у липні

Валютні надходження від зарубіжних партнерів можуть перевищити надходження від податків.

Курс долара США щодо гривні цього літа буде стабільним і не схильний до суттєвих коливань, незважаючи на війну Росії в Україні. У цьому впевнені експерти, опитані виданням Сьогодні.

"Літо – традиційний період ділового затишшя, коли попит на валюту зменшується. А цього року ще й скорочується попит на валюту, яка минулими роками йшла на відпочинок за кордоном", - йдеться у статті.

На користь гривні відіграє той факт, що західні країни нарешті збільшили фінансування українського бюджету. І хоча поки що про 5 мільярдів доларів на місяць не йдеться, сума фінансування порівняно з травнем зросла втричі.

"За червень до бюджету вже надійшло 87,5 млрд грн зовнішньої допомоги. Це більш ніж утричі більше, ніж місяць тому. І це дані, коли місяць ще не закінчився. Швидше за все червень стане першим місяцем війни, коли зовнішня допомога від партнерів нарешті щось внесе більше до бюджету, ніж податкові надходження", – розповідає депутат ВР Ярослав Железняк.

Експерти кажуть, що швидше за все, найближчим часом все ще зберігатиметься потрійний валютний курс – фіксований курс НБУ, за яким продається валютний виторг, картковий курс для розрахунку пластиком за кордоном та реальний обмінний курс, який на 20% вищий за офіційний. Але найближчим часом Нацбанк може почати зближувати всі ці три показники.

"Останні новини вказують на те, що з множинним валютним курсом настав час прощатися і переходити до гнучкого курсоутворення. Допомога від заходу зростає, а в узгоджених партнерами планах на наступні місяці - ще кілька десятків млрд доларів. Парламент ухвалив закон про повернення ПДВ на імпорт та імпортних мит на товари, які масово виробляються в Україні. Таким чином, доцільно поступово відпускати офіційний курс, припиняти практику множинних курсів та скасовувати перелік критичного імпорту", – вважає координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман.

Такі ініціативи можуть призвести до невеликого зниження комерційного курсу та зростання офіційного курсу НБУ.

Читайте також: Рубль проти долара: російська валюта не реагує на Путіна та Центробанк, експорт на межі собівартості

Раніше повідомлялося, що обсяг продажу валюти Нацбанком з 20 по 24 червня знизився до $933,02 млн з $1 млрд 55,6 млн тижнем раніше. Однак   долар може почати дорожчати через збільшення попиту валюту.

Нагадаємо, що   НБУ відреагував на різкий зліт готівкового курсу долара    через так званий "картковий туризм", що зняв ряд обмежень і тим самим банкам було фактично дозволено повернутися у валютний ринок.