UA / RU
Підтримати ZN.ua

Долар дорожчає: в ЄБРР назвали головну причину, і це не послаблення монетарної політики

В ЄБРР вважають, що долар в Україні дорожчає через невизначеність міжнародних партнерів. 

На думку Європейського банку реконструкції та розвитку причиною девальвації гривні стала невизначеність із міжнародною допомогою Україні. Про це йдеться у останньому звіті ЄБРР "Регіональні економічні перспективи". 

Хоча в ЄБРР зазначили, що після кількох місяців затримки було забезпечено достатнє зовнішнє фінансування на весь 2024 рік.

"Однак базова невизначеність, пов'язана із затримкою, негативно вплинула на обмінний курс, і гривня втратила близько 10% до долара США з моменту переходу від фіксованого обмінного курсу до керованого плаваючого курсу на початку жовтня 2023 року", – йдеться у звіті.

Більш того, на думку експертів Банку, хоча зовнішнє фінансування повністю забезпечене на цей рік, воно залишається невизначеним на 2025 рік.

Крім того, інфляція, яка залишалася стабільною нижче цільового рівня НБУ на рівні близько 5% у першій половині року, почала зростати та досягла 5,8% у липні 2024-го. Це змусило центральний банк припинити послаблення монетарної політики після семи знижень облікової ставки з липня 2023 року до червня 2024-го, коли ставка зменшилася з 25% до 13%.

Читайте також: США виділили Україні пакет військової допомоги на 7,9 млрд доларів

Нагадаємо, що ЄБРР спрогнозував зростання валового внутрішнього продукту України (ВВП) на поточний та найближчі роки. Так, прогноз на 2024 рік збережено на рівні 3,0%, але на 2025 рік його погіршили з 6% до 4,7%.