UA / RU
Підтримати ZN.ua

Корупція в енергетиці: Крючкову повернули закордонний паспорт, він залишив Україну

За його словами, екстрадиції не було.

Екс-власнику компанії "Энергомережа" Дмитру Крючкову повернули закордонний паспорт, після чого він повернувся до Німеччини, де перебував до екстрадиції в Україну. Про це він розповів в інтерв'ю Економічній правді.

Крючков заявив, що екстрадицію, як такої, не було.

"Я подав заяву на повернення самостійно 8 березня. Є процедура. Я під присягою підтвердив своє добровільне рішення, а сторона захисту відмовилася від існуючого правового статусу", - сказав Крючков.

За словами фігуранта розслідування про корупцію у сфері енергетики, у нього також є паспорт політичного біженця.

"Це міжнародний паспорт. Він виданий РФ, але за погодженням з європейською стороною. Просто я перебував на той момент на території РФ. Це паспорт для переміщення між кордонами - я без віз перетинаю кордон. Він має статус відповідно до Конвенції про права біженця від 1958 року. В усьому світі таких паспортів приблизно 1 200 штук", - заявив Крючков.

"Повертаючись в Україну, під присягою суду Німеччини я відмовився від прав, що дають цей статус і паспорт. Це було вимогу німецької сторони", - додав він.

Нагадаємо, 16 квітня Дмитра Крючкова екстрадували в Україну з Німеччини, де він переховувався від слідства. Одразу ж після прильоту детективи НАБУ затримали Крючкова в міжнародному аеропорту "Бориспіль". Солом'янський суд Києва заарештував підозрюваного на 45 діб з альтернативою застави у 7,11 млн гривень.

28 березня проект "Схеми" оприлюднив журналістське розслідування про виведення коштів "Запоріжжяобленерго", "Черкасиобленерго" і "Харківобленерго", контрольний пакет яких належить державі.

У межах злочинної "схеми" кілька напівдержавних обленерго домовилися, щоб промислові підприємства платили за поставлену електроенергію не їм безпосередньо, а компанії "ХК "Енергомережа", якою керував екс-депутат від "Батьківщини" Дмитро Крючков. Фірма зобов'язалась передавати гроші обленерго, однак не виконувала власні зобов'язання, заволодівши таким чином 1,4 млрд гривень.

З телефонних розмов випливає, що бізнес-партнер президента Петра Порошенка, заступника голови парламентської фракції БПП Ігор Кононенко, якого називають "куратором" енергетичної сфери країни, та бізнесмени Григорій і Ігор Суркіси керували Крючковим і мали свою "частку" у "схемі". Участь у ній також імовірно брав народний депутат Ігор Котвіцький ("Народний фронт").

29 березня редакція проекту журналістських розслідувань "Схеми" за запитом НАБУ передала детективам аудіозаписи телефонних розмов Крючкова, Кононенка та братів Суркісів. У Бюро повідомили про намір долучити аудіозаписи та інші матеріали журналістів до розслідувань антикорупціонерів про корупцію в енергетиці.

Розслідуванням справи про привласнення майна "Запоріжжяобленерго" в особливо великих розмірах детективи НАБУ займаються з 2015 року.

За даними ЗМІ, міноритарними акціонерами "Запоріжжяобленерго" були групи, близькі до Костянтина Григоришина, Ігора Коломойського і братів Григорія та Ігора Суркісів. З Григорієм Суркісом учасники ринку неофіційно пов'язують й Дмитра Крючкова, який очолював "ХК "Енергомережа" з 2014 року.

Крючков є одним з підозрюваних у справі про привласнення коштів "Запоріжжяобленерго", у листопаді минулого року йому повідомили про підозру в завданні державі 346 млн гривень збитків.

Докладніше про процес у справі Крючкова і корупцію в українській енергетиці читайте в матеріалі Ігоря Маскалевича "Енергетика - цирк без клоунів..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".