UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституційний Суд визнав невідповідним принципу верховенства права штраф за контрабанду у 100% її вартості

Як вважають судді КСУ, таке покарання унеможливлює індивідуалізацію покарання.

Конституційний Суд України сьогодні, 5 липня, на пленарному засіданні ухвалив рішення, яким визнав  санкцію ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України такою, що не відповідає Конституції. Йдеться про штраф у 100% від вартості товару, який приховали від митного контролю.

Відповідно до санкції ч. 1 статті 483 Митного кодексу винні особи, які провезли товар через митний кордон України із приховуванням від митного контролю, караються штрафом у розмірі 100% від вартості товарів та їх конфіскацією. Йдеться про контрабандне ввезення товару.

Автори конституційних скарг, на прохання яких розглядалася санкція статті, вважають її неконституційною, оскільки, на їх переконання, така санкція унеможливлює реалізацію принципу індивідуалізації відповідальності порушника митних правил з урахуванням характеру вчиненого протиправного діяння, форми вини, характеристики особи, винної у вчиненні правопорушення, можливості відшкодування заподіяної шкоди, наявності обставин, що пом’якшують або обтяжують відповідальність.

Читайте також: Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроєкту про відбір суддів КСУ

Розглянувши питання, порушені в конституційних скаргах, КСУ дійшов висновку, що санкція ч. 1 ст. 483 Митного кодексу не відповідає Конституції України. На думку суддів КСУ таке законодавче регулювання суперечить засадам демократичного суспільства, базованого на верховенстві права.

Скаржники зазначали, що санкція ч. 1 ст. 483 Митного кодексу не відповідає статтям 41, 61 Конституції України, оскільки є безальтернативною. Відтак унеможливлюється індивідуалізація юридичної відповідальності, а також не забезпечується справедливий баланс між вимогами публічного інтересу та захистом права власності особи.

Нагадуємо, як повідомляло ZN.UA, Конституційний Суд наприкінці лютого ц. р. зробив утаємничену спробу усупереч Конституції та закону повернути на посаду Станіслава Шевчука, звільненого у травні 2019 року за вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе та систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді КСУ та виявило його невідповідність займаній посаді. Тоді таке рішення ухвалити не вдалося. Тепер у КСУ знову намагаються реабілітувати ексголову суду Шевчука і виплатити йому 17 млн грн.