UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конкурентоспроможність воєнної економіки України: що потрібно робити?

Країні вкрай потрібен активний інвестиційний розвиток.

Активний інвестиційний розвиток є те, що може допомогли Україні у майбутньому розвитку та прориву. Згідно зі Меморандумом з МВФ, сукупний приріст інвестицій у 2024-2033 роках становитиме лише близько 40 млрд. доларів США, що становить менше 10% від необхідного обсягу інвестицій для покриття збитків від війни. Тому лише масштабна політика створення робочих місць за підтримки коштів міжнародних партнерів може зміцнити конкурентоспроможність воєнної економіки, убезпечити її від майбутніх валютних, економічних чи соціальних криз. Про це пише Богдан Данилишин, завідувач кафедри КНЕУ ім. Гетьмана у статті «Наша економіка витриваліша, ніж ми думали, але й роботи попереду чимало».

«Деякі кроки в цьому напрямку вже зроблено. Програма EFF від МВФ орієнтована на створення передумов для довгострокового економічного зростання в контексті післявоєнної реконструкції України та її інтеграції до ЄС. У 2023 році НБУ спільно з експертами МВФ проведе оцінку якості активів та стрес-тестування банківської системи. Це дозволить підготувати банківську систему до етапу активного спрямування кредитних ресурсів на цілі економічного відновлення країни», - зазначив автор.

На його думку, в подальшому після необхідної стабілізації макроекономічних умов необхідна модифікація монетарного дизайну політики центрального банку з орієнтацією на стимулювання кредитної активності банків та їх фінансового посередництва між власниками заощаджень і інвесторами.

«Станом на 01.04.2023 в банківській системі України накопичено значні обсяги ліквідності (близько 550 млрд. грн.). Активне залучення кредитного ресурсу у реальне виробництво не тільки дозволить полегшити процес економічного відновлення в країні, але й посилить трансмісійний механізм монетарної політики, його здатність впливати в майбутньому на рівень цін в економіці», - додав він.

Читайте також: Прогнози західних аналітиків щодо української економіки не справдилися, але ризики високі — експерт

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посланням.